Сторінка:Лев Когут. Як жив український народ (1909).djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 4 —

обполїкує Чорне Море. Є тут багато великих і малих міст: найголовнїще і найкраще — Київ над Днїпром, відтак Львів, Чернівцї, Кам’янець, Житомир, Чернигів, Харків, Полтава, Катеринослав, Херсон, Одеса, Катеринодар та богато инших. Усього землї нашої України 13 з половиною тисячів квадратових миль, або, як простїще сказати, — коло 70 мілїонів фалеч. Народу вкраїньского живе на тій землї більше як 31 мілїонів.

Земля україньска хоч уся при купі, та подїлена між двома царствами. Найбільша частина її під Росиєю, і живе на росийскій Українї 27 мілїонів нашого народу в отсих вісьмох ґубернїях: Чернигівскій, Київскій, Полтавскій, Харківскій, Катеринославскій, Херсоньскій, Волиньскій, Подільскій та в частинах ще оцих одинацятьох ґубернїй: Таврійскої, Басарабскої, Люблиньскої, Сїдлецкої, Гродненьскої, Минскої, Курскої, Боронізької, Доньскої, Ставропільскої та Кубаньскої.

Друга велика частка україньскої землї під Австро-Угорщиною. Тут україньский народ живе зараз за росийскою межею, в східній Галичинї, на східній Буковинї та на карпатскім Підгірю. Живе його там мілїонів з чотири. Опріч того, україньскі люде виселяли ся з свого краю і живуть по всяких инших місцях Росиї, а поза Росиєю живуть Українцї в Румунїї, в Туреччинї, в Америцї та по инших місцях.