Сторінка:Лист без коверти. Иван Пулюй. 1871.pdf/6

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

4

найшла бы въ то̂мъ молитовнику также для себе подставу, бо якъ она пише, такъ и ту пишеся имя Спасителя: Исусъ, коли по греч. оригиналѣ потребно писати Їисꙋсъ, або символически Їс҃ꙋсъ. Оукраинщина и кулишо̂вка не допровадили єще литературы нашой до такого совершенства, щобы она съ ними могла служити взорцемъ, и неперечно єсть, що на оукраинщину и кулишо̂вку грѣшится много произволом, науковою немочію и диватствами, въ которыхъ ложно и пусто поставляєся геніально̂стъ: — IV. то находится и въ молитовнику семъ: такъ, слово насущный ложно нереводится словомъ щоденный; наше вѣрую называєся апостольскимъ; пята заповѣдь божа о̂тдаєся словомъ не вбивай; головна чеснота мужество о̂тдаєся словомъ муженність; слово дориносима нереводится: которого въ дарахъ носятъ и проч. — V. Що ино єсть сваволя на поли мирской литературы, а що ино єсть церковна литература: (що? И. П.) ту оуже повиненъ Иванъ Пулюй оставити власти церковной потребноє зараджати, и до толка молитовъ и служений церковныхъ потребно священника на которого ординаріатъ спуститися може, що тою роботою совѣстно и працевито займеся, маючи страхъ передъ вѣтренностію и легкомислностію. Самоє литературноє общество „Просвѣта“ оуже видалила кулишо̂вку; но оукраинщина завела оно въ выданномъ нимъ молитвословѣ также на бездорожія и диватства н. пр. вмѣсто блаженный або щасливый писати шасанвый: ѣдать оубоги и насытятся и проч.

Поручаєся зъ причины того приклада Вашому Впреподобію наблюдати на тоє, абы питомци наши въ тамошной семинаріи въ церковны, обрядовы предметы не мѣшали оукраинщины и кулишо̂вки, и занималися совѣстно и трудолюбиво литературою церковно-славянскою и малорускою, якъ, они изъ давна намъ переданни суть.




Оттакий то ваш реферат! Прочитавши тяжко не замітити сторонницького завзяття и вашоі ненависти, якою дишите проти „такъ званнои оукраинщины и кулишо̂вки.“ Одягнувшись плащиком „малорускимъ“ воюєте проти „оукраинщины“, вбачаючи в украинському народові не ріднёго брата, а