Сторінка:Лозинський М. Галичина в рр. 1918-1920 (1922).djvu/78

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 78 —

ставниками антанти в Одесі, бо наші повновласти йдуть далі ніж повновласти одеських делєґатів. Ми робитимемо заходи, щоб ваших представників допустили на Мирову Конференцію. Ми пішлемо до вас місію, яка стане в вас і даватиме звідомлення нашим державам про ваші потреби. Ми наладимо зносини між вашим правительством і державами антанти. Памятайте приповідку: „Помагайте собі і небо вам поможе.“ Се небо — се союзні держави. Ваше рішеннє буде початком нового життя для вас і для вашого національного щастя. Ніколи ніде не будете мати такої нагоди до сього як сьогодня. Ся хвиля є велика і святочна. Доля вашого народу знаходиться в ваших руках.“

Вже ся промова вказувала на те, що рішеннє комісії випало не на нашу користь. Щоби нас заставити приняти те некорисне рішеннє, ґен. Бертелємі змалював яркими красками з одного боку силу Поляків, яка на нас готується, і гнів антанти, якой на нас упаде, з другого ж ті благодати „неба-антанти“, які нас ждуть, коли ми рішеннє приймемо.

Чи ті благодати були би здійснилися, не можна тепер сказати.

Зате плян знищення нас на випадок неприняття рішення Польща при допомозі Франції і за згодою Мирової Конференції перевела.

2. Проєкт перемиря Комісії Бертелємі. Проєкт, який доручила українській делєґації комісія Бертелємі в француськім оригіналі й українськім перекладі, складався з двох поясняючих записок, договору перемиря, додаткового договору і карти.

Всі чотири документи подаємо в дословнім перекладі.

Львів, 28. лютого 1919. 

Комісія Союзників до Делєґації польської і української для перемиря.

Після того, як між обома сторонами заключено завішеннє оружя, Комісія Союзників, принявши до відомости мілітарні точки погляду обох воюючих сторін, має честь подати вам рішення, які вона приняла в справі установленя перемиря між ними, в реченци 4 днів, числячи від 1. марта 1919., 8. год. рано.

Комісія пригадує, що Мирова Конференція застерігає собі дефінітивне рішеннє політичних і територіяльних питань, які тепер розділяють сторони та що вона дає своїй делєґації тільки уповажненнє здійснити припиненнє ворожних кроків й установленнє тимчасового перемиря, виключно війскового, якого постанови не будуть мати ніякого впливу на кінцеве рішеннє Конференції.

Комісія ждатиме у Львові до 5. марта, 8. год. рано, уповажнених обох воюючих сторін, заосмотрених в повновласти для підписання сього перемиря.

Ми, представники чотирох держав: Америки, Анґлії, Франції її Італії, звертаємо наново Вашу увагу, на випадок відмови, на незвичайну відповідальність, яку Ви візьмете на себе, і на трудність Вашого положення супроти Мирової Конфоренції, яку ми представляємо.

(Підписи): Представник Америки: Robert Lord. Представник Анґлії: Carton de Wiart. Представник Франції: Général Berthélemy. Представник Італії: Commandant Stabile.



Львів, 28. лютого 1919. 

Комісія Союзників у Львові до української делєґації..

Комісія Союзників уважає своїм обовязком додати одно слово в справі проєкту додаткового договору, який є долучений до договору перемиря.