Сторінка:Лісовий П. Кубань. Нариси. 1928.pdf/44

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

худоби городовик стає серйозним конкурентом. „Чим більше належало скота городовикам, тим менше можна було держати козакові. Проте, на козака падали видатки, що разу більшаючі, на уніформу, та й сама військова служба надовго відривала козака від господарства. Городовик же військових служб (з козачого погляду) не ніс“.

До того ж городовиками був представлений торговий і лихварський капітал в краю; між цією групою було дуже багато шахраїв. Це так само загострювало боротьбу.

Чималу ролю в цій боротьбі городовиків і козаків відограла боротьба з-за „посад“ і з-за служби в ріжних установах. Козаки вважали себе монополістами на всі „посади“, особливо — „тепленькі“, і були, звичайно, незадоволені іншими претендентами, а городовики, більш здатніші, витискували їх.

Отже перед війною козакам стало скрутніше жити. „Винними“ в цьому, як то й слід було чекати, оказалися городовики, як безправна частина населення. Це вони винні в „оскудении“ козацтва, це через них стало тісно, а тому — „геть їх із области“.

 
***

Одначе, коли ми обернемося до статистики, то побачимо, що не так то вже й погано було козакам. Городовики поділялися на три групи: 1) корінні мешканці, 2) зайшлий елемент, головним чином — з України, що мав осілість, і 3) зайшлий елемент, що не мав осілости, т. зв. „кватиранти“. В 1916 р. було корінних 22,1%, городовиків, що мали садибу — 46,1%, кватирантів — 31,8%. Уже це одне показує, наскільки городовики економічно залежали од козаків.