Сторінка:Літопис революції. № 4 (37) (1929).djvu/269

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Цей протокол крім всього цілком відбиває в собі також сліди тої великої політичної роботи, що її провели наші частини.

Бригада йшла далі, маючи вже в своїх лавах партизанів Новомосковського району. Сам „Дьявол" „благословив" партизанів на вступ до Червоної армії й, одержавши перепуск, покинув бригаду. Одначе, далеко пройти йому не пощастило. Командир третьої бригади нашої дивізії т. Голубенко відправив „Дьявола" в штаб дивізії, до т. Якіра. Чи бачили б ми його ще в Махна, чи ні — проте така можливість була й її розумно відвернено: „Дьявола" розстріляли.

* * *

2 січня першій бригаді дано наказа взяти місто Олександрійське. Кінноті тов. Няги дано вказівки пройти через Новогупалівку й, перейшовши залізницю на північному східі ст. Софіевки, зосередитися о 16 годині 3/1 на хуторі Андрієвка— Протопопівка; вночі проти 4 січря вислати дві партії розібрати колії станцій Янцево й Мокре. Розібрати так, щоб ніхто не бачив, а особливо ворог.

Цим розпорядженням мали на увазі паралізувати дії ворогового панцерника в момент рішучого руху останніх частин бригади на Олександрівське. До Олександрівського відступала Славгородська група денікінців, відходив туди й Слащов.

Спроба Слащова організувати опір у районі Олександрівського не вдалася. Почавшись на зорі 4/1, упертий бій кінних частин під командуванням т. Няги й частин 398 полку у районі Софієвки точився до пізньої ночі й закінчився поразкою денікінців та відступом їх до Олександрівського. Про це в оперативній зводці говориться: „ворог, підходячи до Олександрійського, виявляє упертий опір"[1]); про це саме т. Якір, розмовляючи з командувачем армії, говорив, що „досі нема донесінь про взяття Кічкасу й Олександрівського, де ворог виявляє опір, маючи наказа утримувати район до приходу в Олександрівське через Кічкас генерала Слащова, що відступив із Катеринослава. Комбриг І виїхав на ст. Софієвку ; донесінь поки нема".

О другій годині вночі проти 5 січня частини 397 полку підійшли до Олександрівського, не вступаючи до міста.

На світанку 5 січня, полагодивши розібрані колії, ми рушили панцерником до Олександрівського. В нас не було відомостей про те, що ворог відступив, тим то частинам і дано наказа вступити до міста а попередньому бойовому порядкові.

 
  1. Зводка № 0257.