Сторінка:Літопис революції. № 4 (37) (1929).djvu/279

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Ніде було сховатися, бо всі хутори спалили гарматами не то денікінці, не то махновці. За ніч треба було приготуватися, щоб на світанку розпочати дії.

*  *  *

В місті, як відомо, залишився батальйон 398 полку на чолі з командиром Іваном Федоровичем Ліпановим. Він був людина надійна, ми на нього покладалися в будь-яких обставинах. Моторошна ніч... Багнюка, болото... З Олександрівського й далі виходять групами махновці. Кадри їхні, мов тім голодні вовки взимку, бродять там, де розташувався наш батальйон.

Батальйон укріпився у дворі одного заводу й зробив з нього справжню фортецю. Вночі група махновців, на чолі з відомим Поповим, вирішила випробувати нерви наших частин.

... Де - не - де стало чути поодинокі постріли. Недалеко розірвалася бомба. Як тільки загін батальйону вийшов із заводу, махновці покинули свої жарти.

Проте завдання батальйону було важке. Він мав провадити бій у місті тоді, коли ми мали натискати інші махновські частини до міста з півночі, а 41 див. з півдня. На цей же батальйон покладено обов’язок паралізувати й „покласти край махновському штабові. Всіх людей про цю справу попереджено, і вони йшли спокійно. Це я спостеріг, коли був у батальйоні, після відходу всіх інших частин. Спокій і упевненість від самого командира до червоноармійця.

*  *  *

Працю в місті провадилося й далі. Вже наклеювано по місту наказ - відозву до махновців, де говорилося за пропозиції радянського командування відправитися Махнові на польський фронт і про його відмову виконати це. Наказ кінчався закликом до партизанів вступити до лав Червоної армії, а Махна й хто буде за ним проголошувалося зрадниками революції, проти яких мають вжити якнайсуворіших заходів. Якраз на цей час нам удалося налагодити міцні зв’язки з окремими членами Військради махновської армії. Якось випали з голови їхні прізвища, але це були віддані люди, що багато попрацювали тоді для нас. Вранці на вулицях міста розліплено таку відозву:

ВОЗЗВАНИЕ
ГРУППЫ ЧЛЕНОВ РЕВВОЕНСОВЕТА ПОВСТАНЧЕСКОЙ АРМИИ им. БАТЬКИ МАХНО
Товарищи повстанцы!

Ставши перед фактом намерения руководящих кругов повстанческой армии натравить под видом борьбы трудящихся, честных революционных повстанцев на Красную армию, не можем дальше молчать. В этот ответственный