Сторінка:Мала гірнична енциклопедія (А—К) (2004).pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

АБСЦИСА, -и, ж. * р. абсцисса, а. abscissa, x-coordinate; н. Abszisse f — одна з декартових координат точки; позначається літерою X. На відміну від математики (а), в гірничій справі, геодезії, маркшейдерії (б) вісь абсцис позначається вертикально і співпадає з напрямом осьового меридіану зони або паралельна йому.


АВАНТЮРИН, -у, ч. р. авантюрин, a. aventurine, н. Aventurin m, Avanturin m — 1) Жовтуватий або буро-червоний кварц з мерехтливим золотим полиском, який зумовлений дуже дрібними включеннями залізної слюдки або звичайної слюди. 2) Кислий плагиоклаз або лужний польовий шпат з золотистим полиском, зумовленим тонким проростанням мінералу лусочками залізного блиску. 3) Суттєво натрієвий плагіоклаз червоного кольору.

АВАНШЕЛЬФ, -у, ч. (від франц. avant — попереду і англ. shelf — уступ) * р. аваншельф; а. avant-shelf; н. Avantschelf m — висунута в сторону океану частина шельфу, яка занурена на глибину 700–1000 м і більше. Площа А. сягає десятків і сотень тис. км².

АВАРІЙНА СИТУАЦІЯ, -ої, -ії, ж. * р. аварийная ситуация, а. emergency situation, н. Notfallsituation f, Havariesituation f — стан потенційно небезпечного об'єкта, що характеризується порушенням меж та (чи) умов безпечної експлуатації, але не перейшов у аварію, і за якого всі несприятливі впливи джерел небезпеки на персонал, населення та довкілля утримуються у прийнятних межах за допомогою відповідних технічних засобів, передбачених проектом. ДСТУ 2156-93.

АВАРІЙНЕ ОПОВІЩЕННЯ, -ого, -…, с. с. * р. аварийное оповещение, а. emergency warning, alarm signal, breakdown signal, distress signal; н. Notfallalarmierung f, Alarmschallanlage f — форма невідкладного (екстреного) інформування працюючих про небезпеку та необхідність переходу в безпечні місця або виходу на поверхню з підземних виробок. Включає: передачу інформації про небезпеку абонентам, які перебувають на робочих місцях; передачу їм розпоряджень та інструкцій; прийняття повідомлень від абонентів на диспетчерському пункті; здійснення двостороннього гучномовного зв'язку диспетчера з абонентами. Здійснюється за допомогою спеціальної апаратури або комплексу технічних засобів аварійного зв'язку шахтного.

АВАРІЙНЕ ФОНТАНУВАННЯ, -ого, -…, с. р. аварийное фонтанирование, а. accidental flowing, failure flow production; н. Havarieeruption f — раптове відкрите фонтанування нафтових і газових свердловин. Див. викид нафти і газу.

АВАРІЙНИЙ ЗАПАС, -ого, -у, ч. * р. аварийный запас, а. emergency reserve, н. Reservevorrat m, Havarievorrat m — запас матеріалів, палива або устаткування, що його створюють на підприємствах, щоб запобігти можливим зупинкам виробництва через перебої в постачанні та для ліквідації аварій. А. з. розраховують, як правило, на таку кількість годин чи днів роботи підприємства, яка потрібна, щоб доставити чергову партію палива чи матеріалів або усунути аварію. Напр., на водоочисній станції системи підтримування пластового тиску створюють буферні ємності для резерву води, що забезпечує шестигодинну безперервність водоподавання при ремонтних зупинках або аваріях (поривах водоводів і т. д.).

АВАРІЙНИЙ ЗАХИСТ, -ого, -у, ч. * р. аварийная защита, a. emergency protection, н. Havarieschutz m — передбачена система (пристрій, елемент, програма), призначена для забезпечення безпеки в аварійній ситуації. ДСТУ 2156-93.

АВАРІЙНИЙ ЗВЯЗОК ШАХТНИЙ, -ого, -у, -ого, ч. р. аварийная шахтная связь, emergency underground а. communication; н. Gruben-Notverbindung f — сукупність способів і засобів, що забезпечують передавання у підземних виробках сигналів тривоги, повідомлень про аварію чи іншу небезпеку, оперативний обмін інформацією при ліквідації її наслідків. Використовується апаратура звукового зв'язку та сигналізації разом з апаратурою телефонного зв'язку, а також апаратура високочастотного зв'язку.

АВАРІЙНИЙ РЕЖИМ ВЕНТИЛЯЦІЇ (В ШАХТІ), -ого, -у, -ії, ч. * р. аварийный режим вентиляции в шахте, а. emergency ventilation operation; н. Notbewellerung f. Nothewettlerungsbetrieb m — комплекс заходів щодо вентиляції шахти або окремої гірничої виробки при виникненні аварій (рудникових пожеж, раптових викидів породи, газів, вибухів газу і пилу, обваленні та ін.). Мета А. р. в. — безпека людей, які перебувають в зоні аварії в шахті, локалізація осередку аварії, припинення її розвитку. Розрізняють: — режим, при якому зберігається напрямок вентиляційного струменя (потоку), але зменшується його швидкість; — режим, при якому зберігається напрямок вентиляційного струменя, але збільшується його швидкість; — режим, при якому практично припиняється рух повітря виробками; — режим, при якому напрямок руху повітря стає зворотним (реверс). А. р. в. залежить від характеру аварії, місця її виникнення, інтенсивності протікання, порядку виведення людей з підземних виробок, можливості підходу до місця аварії для її ліквідації, наявності і стану засобів регулювання повітряними струменями. А. р. в. та способи їх здійснення передбачаються планами ліквідації аварій у шахтах.

АВАРІЙНИЙ СКЛАД, -ого, -у, ч. * р. аварийный склад, а. emergency storage, н. Havariemagazin n, Notfalllager n, Notlager п — резервна ємкість або майданчик для приймання та складування корисних копалин у разі заповнення основного складу або відсутності засобів зовнішнього транспорту. При аварійній зупинці гірничого підприємства відвантаження корисної копалини споживачеві проводиться з А. с. За конструктивним виконанням А. с. буває відкритим або закритим; за транспортним обладнанням, яке застосовується, — скреперним, грейферним, конвеєрним, екскаваторним. На А. с. виконуються наступні операції: подача корисної копалини на склад (пряма подача); розподіл його по складу; згрібання до вантажного пункту; подача зі складу у зовнішній транспорт (зворотна подача).

АВАРІЙНІСТЬ, -ості, ж. р. аварийность; а. accident rate, н. Havarienfähigkeit f — наявність аварій.

АВАРІЯ, -ії, ж. * р. авария, а. emergency, accident, break-down, failure, disaster; н. Störung f, Betriebsstörung f, Havarie f. Bruch m — значне пошкодження або вихід з ладу обладнання (машини, аґреґату, апарата, свердловини, трубопроводу тощо), гірничих виробок, споруд, що супроводжується тривалим порушенням виробничого процесу, ро-