Сторінка:Масляк Володимир. Аристократи. 1896.pdf/31

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

О. Мелїтон, прочитавши єго сьвiдоцтва, став єго намовляти, щоби шукав собі дороги до чинів висших, бо на єго думку молодий чоловік без гадки про кариєру уважав ся чимось незвичайним

— То все гарно, мій любий. Я розумію тебе і твої ідеали, з ними однак не зайдеш далеко. Я, практичний чоловік, можу тобі сказати: поезия хочби якого поета є все лиш поезиєю, є все лиш здогонюванєм недосяжних ідеалів; практика учить інакше. Ви молоді не знаєте сьвіта і мужика не знаєте. Він темна, незряча сила, тому на него також сили треба. Тонкости чутя він не розуміє.

— Нї, вуйку, ви несправедливо судите. Мужик темний, бо темним єго роблено, бо про осьвіту єго нїхто не думав, далї зрештою і незрячого брата приєднаєш собі серцем.

— Ха! ха! ха! — засьміяв ся о. Мелїтон. — Чого-ж тобі треба, мій молодику? Хіба-ж менї лизати ся та цїлуватись з хлопом? Менї видить ся, що ваші високопарні ідеї за далеко вас уносять. На сьвітї були, є і будуть суспільні ріжницї. Я не на те вибив ся висше своєю осьвітою і трудом, щоб відтак був за „пан-брат“ з cїраком.

— На мою думку треба ще більше.

— Якже ?

— Служити сему cїракови!

— Не вже-ж пасти худобу у свого паламаря?

— Нї, не так розумію. Служити єму порадою і наукою, служити трудом і ласкою, служити любовю, а така служба се лиш відвдяка, се лиш довг відданий...

— Ну, гаразд, нема що казати. Чи ви вcї такі тепер виходите звідти?

— Не всї, — відказав Тосьо. — Деякі навчили ся сповняти „офіция“ шематичні, а відтак грати в карти і робити довги.

— Ну, я сего не робив, а таким хлопоманом бути не міг-би, як ти сего жадаєш від мене.

— Нї, вуйку, але ви знов і не такі, яким ви себе показуєте. Ви самі знаєте, що осьвічений мужик — самосьвідома сила народна, а темний — нїяка, пасивна.

— Так, але до того треба віків, впрочім я єму даю таку осьвіту, до якої мене заставлено, церковну.

— Мало, вуйку, вибачте. Пастир духовний, се велика