Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/18

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


треба живлення). Де-які учені називають такі сполучення »механічними«, »масами«, але це показує, що вони не розуміють, що таке суспільство. Коли діє хоч один інстинкт (вроджена потреба, чи здібність), то осібняки сполучуються і творять гурти не меланично: це вже суспільства, хоч і не такі складні, як людські. Тимчасові суспільства є також суспільства. Ми далі побачимо, що й людські гурти бувають, як тимчасові, так і постійні.

Постійні тваринні суспільства ріжноманітні, залежно від породи. В постійних суспільствах помічається вже поділ праці, цеб-то одна частина осібняків виконує одну працю або відбуток (функцію), друга — другу, третя — ще иишу і. т.д. У бджіл, ос, мурашок, термитів дуже складна організація, великий розподіл праці так шо він витворює зміни анатомичні (тіло инакше збудовано, з одмінами). Коли в однієї породи тварин є осібняки з ріжною будовою тіла, то таке явище зветься в природничій науці поліморфизмом, як, напр, у бджіл є матка, робітники, трутні. Дуже розвинений поліморфизм у мурашок: у де-яких иород їх поділ на ріжноформні істоти сягає до 8 форм, а напр, самі лише »робітники« діляться на нормальних, великих, дрібних робітників, салдатів, медоносів, придверників, няньок, мамок і ин.!

У тварин ця »ріжноформнісіь« йде в парі зі зміною будови тіла (анатомичні одміни), напр. трутні нічого не роблять, а лише заплоднюють матку, тоді як бджілки — »робітники« не мають поголівних органів.

У людей такої ріжноформности немає: хоч є ріжниці, але анатомично люде однакові. Невеликі зміни витворюються у людей під впливом професій, але вони не змінюють анатомичної будови людини. Зате у людей великі ріжниці психолоґичнІ в залежности від професії.

Колонії найбільше трапляються у низчих тварин (безхребетників), які розмножуються без яєчок (ан-овулярно). Колонії бувають прості — коли всі осібняки зростаються однаково, через’ те кожна частина колонії подібна до другої (поліпи), і складні — коли є поділ праці, певний поліморфизм, напр. сіфонофори. Відомі медузи, що плавають в морських водах, то є поліпі, що одірвалися від своїх колоній і плавають вільно.

Це такі гуртування бувають в суспільствах однієї породи.

Але є ще цікаві відносини по-між породами. Головні форми цих відносин: