Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/6

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Значить треба тямити, як то робиться, Не всякий розбере і складе! Знаємо таких, що й двох слів до купи не складуть, а через те і звемо їх темними, неосвіченими. А вже коли навчиться розбірати (розкладати) і складати, то кажемо, що то робить знавець. Наука загалом є знавецький розбір явищ. Отой спосіб, яким науково розбирається і складається річи і явища, зветься науковим шляхом до істини або методом.

Який же це спосіб? Ми вже сказали: один спосіб е розбирати, розкладати; в науках він зветься одним словом: аналіза, цеб-то розкладання, а другий є навпаки: складання або синтеза. Отож головні способи наукової праці є аналіза і синтеза, Тому, що річи і явища є дуже ріжні, то через те ріжно можна розкладати (аналізувати) і складати (синтезувати). На те треба практики, щоб навчитись легко і швидко розбирати явища.

Коли хочемо зрозуміти суспільне життя, то не инакше мусимо робити, як пильніше глянути на людські відносини, розібрати їх і подумати, що воно й до чого. Ми сказали, що суспільне життя є явище. А що в нім з'являється насамперед? Ми якраз вже зробили перший розбір і сказали, що суспільне явище розкладається на такі частини: люди, їхні акції, чинники і витвори. Це і є перша наша аналіза (розкладання) суспільного явища. Але зразу бачимо, що цього мало. Треба близче поглянути на першу частину соціяльного явища людей, чи всі люди однакові, в чім є спільність, а в чім ріжниця. Бачимо, що є люди старі й малі, жінки й чоловіки, ріжні раси (породи) і ріжні потреби в їх, взагалі є ріжні прикмети (або ознаки), по яких одріжняємо людей. Значить, щоб пізнати людину, то треба поглибити аналізу, цеб-то означити прикмети.

Потім розберемо другу частину соціяльного явища: чинність людей (їх акції): розібравши, побачимо, що дуже багато буває ріжних акцій. І причин багато або чинників. І наслідків або витворів багато. Значить треба нам терпеливо по черзі переглянути те все, подумати, звести до купи, чи як то кажуть — вивчити. А всі висновки з такої нашої праці і будуть наукою.

Отож вивчимо людину, як суспільну одиницю, перегляньмо суспільне життя, то значить — діяльність людей (акції або відносини), дослідімо чинники суспільного життя, а також витвори того життя (чи добрі чи недоб-