Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/7

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


pi), то це й буде наука про суспільство або одним словом — соціологія.

Соціологія виучує суспільство: яке воно є, яке було і яке напевне буде. Коли ми це будемо знати, аж тоді нам легко буде сказати відповідь на таке питання: як треба зробити, щоб досягти своєї мети, якої бажаємо?

Вчений знавець суспільного життя називається соціолог, а той, що знавецькі і з хистом прикладає соціолоґичну науку в громадському житті — є вчений політик.

Розуміється, є й невчені політики, але ви самі гаразд знаєте українську приказку: за вченого десять невчених дають, тай то не беруть. Треба одріжняти науку від політики. Наука розбирає те, що є, чи було, чи напевно буде, політика ж говорить про те, чого кому бажається і як його досягти. Політичних наук є чимало, бо люди чимало чого хочуть і всякі мають відносини, тому й говорять »державна політикам »класова політика«, »партійна«, »міжнародия«, »церковна« і инша політика. Як бачите, наука пізнає те, що є, було або напевно буде, а політика добивається того, що лише бажається; тому наука є однакова для всіх, а політика буває ріжна, бо ріжні бажання людські. Нема де правди діти, а треба сказати, що наука про суспільство, як прочитаєш кілька книжок, здається не однаковою — той говорить одно, а той друге, Це йде з того, що люде змішують політику з наукою і часто під видом науки подають політику, подають не те, що справді є, було чи буде, а те, чого їм кортить. Вчена людина зуміє легко розібрати, де є наука, а де політика, а не вчені плутаються і тому їх часто дурять; скажуть їм ніби про »науку«, а то справді є політика.

Це показує, що все таки є якийсь звязок між наукою і політикою, Так, він є. Наука про суспільне життя є разом з тим наукою і про гюдські бажання і як досягати певної мети. І те й друге є людське. Політика мусить користатися з правил науки і тоді політика буде ліпша.

Все людське знання тепер добувається з двох джерел: або з науки або з практики, але першим джерелом науки була практика. У культурних народів знання добувається разом і з науки і з практики. Культурні народи живуть державно-орґанізовані, мають і науку про