Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/9

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
4. Суспільний рух — це вже буде наука про діяльність людей чи »суспільне життя«, як воно рухається;

5. Суспільна культура — тут буде наука про витвори суспільного руху і яку ролю вони грають в суспільстві (мова, техніка, право, мораль, господарство, наука, література і ин.), цеб-то як витвори обертаються в чинники і роблять людей культурними;

6. Суспільні хиби — тут наука також про витвори суспільного руху, але про шкідливі для людей (хвороби, злидні, злочини, гніт, визиск, темнота і ин.);

7. Засади суспільної політики — це буде наука про поборювання лиха в суспільстві.

Як це будемо знати, то знатимемо все головне про всяке сучасне суспільство. Ось це й буде загальна наука про суспільство, але нам в першу чергу треба знати про Україну! Щоб взнати добре суспільний стан України, то треба попереду знати взагалі, що таке суспільство, а потім вже дослідити Україну; як збудоване суспільство, що живе на українських землях, як воно діє, які з того виходять добрі витвори (культура) і які хиби. Отак пізнавши Україну, тоді вже легко нам буде накреслити засади української політики.

Як це все переглянемо, дослідимо, знавецьким способом розберемо і складемо висновки, то можемо тоді собі сказати, що знаємо: 1) загальну соціолоґію або науку про світове суспільство і 2) науку про окрему частину світового суспільства, якраз про Україну — і цю науку вже назвемо: конкретна соціолоґія або навіть коротко: Соціолоґія України (на зразок того, як є ґеоґрафія України, історія України і ин.).

Все разом буде, яко підручник для суспільної праці кожному, хто хоче не по верхах літати в політиці, а таки справді щось розумно і з розмислом робити, будувати.

Суспільна наука велика, отож скільки книжок про неї написати і хто яку напише — то вже не діло письменника: про те подбає видавництво, та й… читачі. Коли захочуть справді знати, то підможуть видавництво, щоб воно видало більше докладних книжок про кожне питання.