Сторінка:Микола Білінський. Вінницький Замок. 1926.pdf/30

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
IV. Діячі Поділля.
  • Постановою Він. ОВК з 24. III. ц. р. з ініціативи Каб. виуч. Поділля утворено при ОВК Комісію для увічнення пам'яти М. Коцюбинського (з Головою ОВК на чолі; заступн. голови Ф. Самутін, відпов. секрет. — В. Отамановський). Заходами комісії переведено таку працю: 1) 16. V. ц. р. впоряджено вечір-концерт на честь Коцюбинського, 2) спец. постановою ОВК взято під охорону домик у Вінниці, де народ. Коцюбинський й вирішено утворити на кол. садибі Коцюбинських міського сквера ім. М. Коцюбинського з насадженням типової фльори Поділля, (у сквері має бути пам'ятник письменникові); 3) включено на місцев. бюджет утримання Музея ім. Коцюбинського в його домику. Музей Укр. Наука віддала під наук. керовн. Каб. виуч. Поділля. Завданням Музею є вивчення життя й творчости М. Коцюбинського та инш. визначн. Подолян; 4) запрошений до Вінниці відом. укр. художник проф. М. Жук після належного дослідження за допомогою брата письменника Х. Коцюбинського, виготував 13 малюнків — будинків, місцевостів та инш. звязаних із життям письменника; 5) внесено клопотання до РНК про затвердження законод. порядком заходів для увічнення пам'яти М. Коцюбинського (переведення року 1929 Всеукр. святкування 65. річниці народження письменника та збудування у Вінниці пам'ятника йому то що). Постановою РНК з 3. VIII ц. р. це вже почасти задоволено 6) зібрано багато річей (метр. книгу Він. Собору з записом про народж. М. Коцюбинського, фотографії та инш.) до Музею.
  • Досліджуючи життя й діяльність відом. укр. композитора П. Ніщинського, Каб. виуч. Поділля: а) здобув від ОВК розпорядження про охорону в с. Ворошилівці його могили й надгробка, що вже руйнувалися, б) придбав фісгармонію П. Ніщинського, на якій скомпоновано відомі „Вечорниці“ (її передано буде до музею ім. Коцюбинського).
Нашу інформацію про це (під літ. „а“) в „Прол. Пр.“ передруковано в американській ґаз. „Укр. Голос“ з 27/X ц. р.
  • Каб. виуч. Под. відряджував ц. літа до с. Хомутинець секретаря Він. Краєзн. Т-ва Ю. Кондрачука для вивчення життя С. Руданського. Здобуто метр. книгу с. Хомутинець, де під 25/XII 1833 р. є запис про народження письменника. Книгу передано буде до Музею ім. Коцюбинського.
  • Викладач Одеськ. ІНО Вол. Герасименко виготував розвідку про С. Руданського, для якої використав чимало досі недрукованих матеріялів. Зміст розвідки: а) перелік окремих збірок творів поета, б) література про С. Руданського. У В. Герасименка переховується кілька ориґінальних документів, що стосуються до особи письменника.
  • Каб. виуч. Поділля видав дві листівки з малюнками: 1. „Будинок, де мешкав р. р. 1869–1873 письменник-Подолянин С. Руданський“ (у Ялті) і 2. „Тепер. стан могили його на Массандр. цвинтарі“ (у Ялті). Обидві листівки були ц. літа у продажу в Ялті й Гурзуфі. Завдяки заходам Кабінета, Укрнаука добилась од Крим. Ком. Ох. Пам. Стар. охорони цих пам'яток, при чому на будинкові, де мешкав С. Руданський, (а принагідно й на будинкові, де мешкала Л. Українка в Ялті р. 1897–98) прибито буде меморіяльні таблички з написами укр. та татар. мовою.
  • Гурток Він. кооператорів на чолі з Іп. Зборовським та Дм. Літевичем узяв на себе впорядкування могили укр. письменника й кооператора Дм. Марковича похованого у Вінниці.
  • Відряджена до с. Шереметки (3 клм. од Вінниці), Комісія Всеукр. Хірурґ. З'їзду зробила в листопаді ц. р. доповідь в Одеськ. Хірурґ. Т-ві про руйнування могили відом. хірурґа М. Пірогова та будинка, де він прожив свої останні роки. Набальзамований труп зберігся однак добре. Піднесено клопотання про охорону могили. („Прол. Пр.“)
  • 18. листопада до Вінниці прибув брат письменника Хома Коцюбинський, якого комісія для увічнення пам'яти М. Коцюбинського обрала на керовника домиком-музеєм ім. М. Коцюбинського. Х. Коцюбинський на жаль іще згоди на керування Музеєм дати не міг, але ласк. взяв на себе ремонтно-реставраційну працю в домику й підготовчу працю що до відкриття Музею.
  • За повідомленням батька відом. історика укр. мистецтва проф. кол. Кам'ян. У-ту Костя Шероцького похованого в с. Білоусівці на Гайс. (†13 IX. 1919) музейні речі й част. б-ки небіжчика передано до Лавр. Музею в Київі; археольоґ. збірки, альбум фотоґрафій, матеріяли до ріжних виданих і ще недрукованих праць (коло 1½ пуди) є у батька дослідника, а також матеріяли до життєпису. Недрук. праці небіжчика р. 1923. передано до Всеукр. Істор. Музею в Київі (м. ин. „Історія укр. мистецтва“ в 3 част.), а частина переховувалась у Київськ. Наук. Т-ві, але там їх хтось використовував для власних праць. Бібліотека, картини, ґрав., деякі колєкції залишил. в Ленінграді в кол. помешк. небіжчика.
Надгробка на могилі ще немає, але проєкт його К. Шероцький зробив собі ще за життя.
  • У жовтні ц. р. у Тульчинщині закладено Філію Муз. Т-ва ім. М. Леонтовича. Найближче завдання Т-ва — створити капелю, що її базою буде Укр. Пед. Технікум.
  • Викладач Кам'ян. ІНО Ю. Філь працює над дослідженням життя й творчости Подільського письменника Анатоля Свидницького. Виготував до друку: „А. Свидницький, М. Помяловський та Лотоцький“, „Студентські роки А. Свидницького“.
  • Член Етноґраф. Комісії ВУАН С. Якимович на засіданні Комісії 27. X. ц. р. (у Київі) зачитав доповідь „Подорож до с. Шляхових Каричинців та м. Литичева на Поділлі (нові дані з остан. днів Кармалюка)“. („Пр. Пр.“)