Сторінка:Микола Гнатишак. Історія української літератури, ч. I (1941).djvu/119

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Сербські й середньоболгарські впливи.

16. З кінцем XIV. століття почала плисти на Україну нова струя змодифікованого й дещо оживленого літературного візантинізму з Сербії й Болгарії, де настало в XIII. — XIV. вв. замітне відродження культурного життя. Ці південнословянські, а зокрема сербські впливи приносили нам головно в памятках, що повставали в Дальматії, поруч візантійських, також деякі західньой південноевропейські культурні елементи. Знову ж т. зв. середньоболгарські впливи принесли нам перші подуви пізніше такого плідного в українській літератури атонського аскетизму.


Кипріян Цамблак.

17. Розсадником цього світогляду став у нас болгарин, київський митрополит Кипріян Цамблак, автор «Життя митрополита Петра», що був колись черцем манастиря в Двірцях коло Жовкви.


Григорій Цамблак.

18. Братанич Кипряна, Григорій Цамблак був потім також київським митрополитом та вславився своїми проповідями в стилю пізньовізантійської бомбастичної реторики і панегіриками.


Перші унійні заходи і українська література.

19. Григорій живо занявся був у 1418. році на константському соборі справою унії української церкви з Римом, і хоч заходи покищо не мали конкретного успіху, то залишили по собі не лише