Сторінка:Микола Гнатишак. Історія української літератури, ч. I (1941).djvu/120

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

ідеологічні, але й літературні сліди в двох Григорієвих панегіричних промовах. Є це привітання папі Мартинові V., що його виголошено в Констанці в латинському перекладі, і «Григорія архиепископа киев-ьского и всея Руси слово похвалное», звернене до всіх членів константського собору; в тому «слові» є вже, крім панегіричних фраз, також деякі конкретні завваги в справі нарад над унією української церкви з Римом.

Ніяких важніших літературних слідів того роду не залишили пізніші унійні заходи київського митрополита Ісидора на фльорентійському соборі 1439. р.

Зате найбільшою уніоністичною літературною памяткою тих часів є відоме «Посланіє» кандидата на київську митрополію Мисаїла до римського папи з року 1476. Тут Мисаїл вправді попадає в пересадний пізньовізантійський панегіричний тон, але в деяких частинах свого «Посланій» також своєрідним способом торкається важних українських релігійно-церковних справ.

Ще й нині дуже актуальні в площині українскопольської недавньої боротьби за унію, напр., такі слова Мисаїла:

Бо треба любовною премудрістю, лагідністю віданаматися, щоб зовсім не вимагати зброї лютости на поправу пастви. В наших бо землях бачимо багатьох з боку західньої церкви таких по імені пастирів (всії. польських священиків), які держаться того звичаю, що думають лютістю побільшувати стадо й більше гублять