Сторінка:Микола Гнатишак. Історія української літератури, ч. I (1941).djvu/50

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

рьох або двох, а з трьох часових одиниць. Наголос ритмічний паде завсіди на перший склад послідньому такту… Схема цих віршів така:

т. зн. тактів є чотири, три часові одиниці складаються на один такт, але в другім (звичайно) і в четвертім такті (правильно) є тільки по два склади, з котрих перший є подвійної часової стійности і має на собі наголос. Наголос у інших тактах зовсім свобідний. Цезура паде після другого такту… в колядковім вірші все стоїть на музичнім ритмі, а скільки складів припаде на один такт, про це рішає поетична потреба, настрій, зворушення душі і т. п.».

Для пояснення останнього речення даю ось який приклад: коли перший рядок цитованої вгорі колядки видержаний в типовій колядковій ритмічній схемі, то зараз у другому рядку, в його третьому такті, натрапляємо, здавалось би, на грубе порушення цього ритму: чотири склади замісць правильних трьох; але для кожного, хто знає бодай елементарні основи музики, ясно, що і в другому рядку ритм досконалий, ні трохи непорушений, лише просто змодифікований: