Сторінка:Микола Гнатишак. Історія української літератури, ч. I (1941).djvu/53

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

вони сполучені зі святом св. Івана Хрестителя. Звязані з ними окремі, ориґінальні народні обряди, що живуть по українських селах і досі.

З наукової літератури про ці народні обряди, а разом з ними і про купальні пісні, важні праці О. Потебні, Лесі Українки, Х. Ящуржинського, Палова і ін.

 

Обжинкові пісні.

20. В обжинкових піснях, звязаних з обрядом обжинок на закінчення жнив, визначну ролю грають, подібно як у колядках і щедрівках, величання господарів та бажання щастя й багатства, — риси, що вказують на глибоку давнину.

З наукової літератури про обжинки відмітимо стару працю І. Кульжинського «Малороссійская деревня», В. Щурата «Обжинки піді Львовом» і Ф. Колесси «Обжинки» (пісні гармонізовані на мішаний хор).

 

Пісні до праці.

21. До обрядових пісень зачисляє В. Гнатюк, вкінці, також своєрідні «пісні при праці», т. зн. призначені до співання спеціяльно при виконуванні ріжних родів пільних і інших господарських робіт. Вроджений нахил людини до ритмічного оформлювання кожної фізичної праці та до співу при такій ритмічній праці вказує, що в цих цікавих піснях дрімає дух найдавнішого українського примітиву.