Сторінка:Микола Залїзняк. Росийська Україна та її відродженє.pdf/39

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

на лїпше. В Київі наприклад в 1908 роцї повстала нова укр. книгарня при редакциї „Лїтературно-Наукового Вістника,“ котра за короткий час свого істнованя зуміла притягти до себе широкі круги читачів українських книжок і розвиваєть ся дуже гарно. Вона не тільки продає українські книжки, що вийшли в Росиї, але й всякі українські книжки, що виходять у Галичинї. Крім сих двох укр. книгарень в самім Київі є ще кілька менших укр. книгарень, а також в Полтаві, Житомірі, в Одесї (при „Просьвітї“). Український книжковий рух набирає сили. Українська книжка знайшла своїх читачів, вона промостила вже собі дорогу до широких мас українського селянства і робітництва, до української інтелїґенциї. В народних масах робить вона непомітну на око, тяжку, але незвичайно важну і головно тревалу працю, багату на гарні наслїдки.

Так представляєть ся нам видавничий рух на Українї росийській за останні три роки. Як бачимо від 1906 року він дуже розвинув ся і можна бути певним, що з часом він поступатиме все наперед, та що при невтомній працї страшні рани заподїяні азіятським урядом, таки будуть загоєні.

***

Тепер вернемо ся знова до українського визвольного руху. Тут згадати треба насамперед про участь українських письменників у всеросийському з'їздї журналїстів і лїтератів, з цвітня 1905 р. Чисельно українцї були на сїм з'їздї представлені