Сторінка:Микола Кареєв. Фільософія історії, історіософія і соціольоґія. 1903.pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

на Вольтера годї глядїти, як на основателя фільософії історії: звичайне фільософованє над історією (histoire philosophique) істнувало іще до половини XVIII віка і Вольтер нїяким чином не був тут першим. Так отже гадки розходять ся. Ренан, прим. „правдивим основателем фільософії історії“ називає пророка Даниїла, розуміючи се слово в значіню образу всесьвітного житя людства: ґрандіозна картина пророка Даниїла — зміни чотирьох монархій — довгий час давала християнським письменникам вітхненє і через цїлі середні віки була неначе основою загального погляду на хід історії у европейських народів. Є ще гадка, будьто би батьком фільософії історії був Арістотель[1], та се, що він ввів у полїтику метод історичних дослїдів, не дає йому ще права на те і за свою Полїтику він може називати ся батьком лише соціольоґії[2]. Льоран бачить у сьв. Авґустинї першого, що написав фільософію

    éditeur. Cf. Rühs, Entwurf einer Propedeutik des historischen Studiums, Berlin, 1881, стр. 30.

  1. Трачевскій, Современныя задачи историческаго знанія, 1879. Вступительная лекція въ новороссійскомъ университетѣ, стр. 18.
  2. Comte, Cours de philosophie positive, Paris, 1869, IV., 176–177. — Letourneau, La sociologie d'après l'ethnographie. Préface, V.