Сторінка:Микола Костомаров. Руіна II. Гетьманованнє Многогрішного (1893).djvu/83

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 73 —

раз-по-раз стріляють з вістових гармат, остерегаючи тим людий, щоб вони з своїм добром тїкали в міста; скрізь стоїть гомін, що коли не сегодня так завтра прийдуть Татари і поженуть людий в полон“. Переполох був марне, бо всї білогородські Татари рушили до дому; лишив ся тільки мурза та Нуреддин-Салтан в Корсунї з своєю ордою.

По київській околицї Поляки наганяли на людий жах не згірше Татар. Польский полковник Пиво-Запольский 30 грудня добув Васильків і розстановив там своє війско; Українцї не хтїли пускати до себе Поляків і за те багато з них полягло головами.

В сїчнї р. 1672 Пиво-Запольский взяв Макарів, Брусилів[1] і Межигірський манастир і опинив ся біля Києва. Якісь царські люди їздили в гай по дрова і за річкою Либедю[2] зустріли ся з Поляками; Поляки відняли у них коний, зброю, поздіймали з них одежу і самі всїх покололи. Київський воєвода князь Козловський писав в Москву, що в Києві бракує царського війска, бо в него тільки 2489 чоловіка і небезпечна річ з Поляками; вони, провідавши про се, можуть знеобачка захопити Київ. Лївобережні Українцї, побувавши у Києві і вернувшись до дому, оповідали, що вони чули від Поляків такі речи: „Ось ми таки коли небудь несподївано перейдемо через Днїпро і наробимо вам руіни, а ви не спроможні будете обороняти ся; бо коли то ще від свого царя указу діждетесь.“ Ще в жовтнї 1671 р. оден київський міщанин розповідав, що він бачив дванадцятьох українських крамарів порубаних Поляками, як ті вертали ся з Волощини. По селах печерської Лаври жовнїри полковника Пиво-Запольского насильно забирали у людий товар, хлїб, навіть майно із скринь. Гетьман Многогрішний, пишучи про се в Москву, додавав, що коли Поляки задирають Українцїв, то вже-ж і Українцї не мовчати муть, а давати муть здачи, бо народ український не звик мовчки терпіти кривди. Многогрішний дозволив усїм переходити на правий берег і під прапором гетьмана Дорошенка воювати з Поляками.

 
  1. Місточка в Київському повітї.
  2. Днїпрова правобережна дотока.