Сторінка:Микола Костомаров. Руіна III. Гетьманованнє Самійловича (1894).djvu/119

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 107 —

турецький обозіз запасом і взяли турецьких язиків. Тодї Самійлович довідавсь, що Хмельницький вже переправивсь через Днїстер і сподїваєть ся за 16 день дістати ся до Чигирина. А поки що післав Українцїв, що визволив з турецької неволї, з унїверсалами у Немирів, Кальник та инші міста, прихиляти до себе український народ ласкавим напучуваннєм. Коли єму з доброї волї не коритимуть ся, він похвалявсь вжити зброї.

У самому Чигиринї справи йшли так. Ґенерал-майор Трауернїхт, що прибув у кінцї червня, щиро заходив ся коло окопів чигиринського верхнього замка, а нижнїй укупі з містом він лишив на козаків[1]. Московське війско виводило дубові стїни, що недавно погоріли з пожежи. Козаки у нижньому містї будували стїни, насипали каміння, підкопували у глибиню. Так минув липець. Липця 28 у Чигиринї з'явивсь утїкач і оповістив, що він був козак, що єго полонили Турки, що він у них вступив до служби, а потім убив свого товариша і утїк. Він довів, що Турки вже недалеко, сподївають ся днїв у три або чотири здобути Чигирин, а потім вони рушать на Київ. Про се звістили гетьмана, що був саме тодї з війском у Ромнї. Серпня 3-го в околицях Чигирина почали з'являти ся вороги, а ранком 4-го все величезне турецьке війско отаборило ся по східному і південному боцї від Чигирина[2]. На 216 сяжнїв від рова, що оточав верхнїй замок, був старий окіп. Бусурмени відразу єго заняли, почали насипати шанцї, уставляти гармати. Людий у них було сила, того-ж робота йшла дуже хутко. Того-ж дня над вечір вони почали палити.

Всї силковання ворогів обертались спочатку на верхнїй замок[3]. Нижнього, що сумежив до міста, вони не торкали.

  1. Гетьман прислав на підмогу ще оден охочий полк піших, роту гетьманської драґонїї і 3 сотнї полків гадяцького і лубенського.
  2. По звістцї одного бранця, у Ібрагім-баші під зарядом було 14 башів, при них 40.000 кінницї, 20.000 яничарів та іншоі піхоти, та 12.000 Молдаван і Волохів. По другій звістцї — башів було тільки 8. По третїй, яке сучасник Ґордон вважає певнїйшою, з Ібрагім-башею було 15.000 яничар, 30.000 інших Турків і Волохів, та 20.000 Татар при 28 гарматах.
  3. По звістцї Ґордона, замок займав 88 сяжнїв, завширшки до стену — 65, до нижнього замку тільки 17, на около з баштою, виступами та окопом до річки — 375 сяжнїв. Нижній замок з містом, з камяною стїною та чистоколами — 982 сяжнїв на около. Від замка до старих окопів, що заняли бусурмени, було 219 сяжнїв.