Сторінка:Микола Костомаров. Руіна III. Гетьманованнє Самійловича (1894).djvu/58

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 46 —

не гаючись, доки попсуєть ся путь, з'їхати ся до Переяслава на раду задля вибору собі нового гетьмана по своїм правам та вольностям. Тодї-ж таки Самійлович пустив унїверсали по всїх правобережних полках, щоб вся старшина, не барившись, поспішала на ту-ж саму раду. Дорошенкові прихильники, що втїкли з Корсуня до Чигирина, виявляли не дуже бадьорий дух. Проїзжаючи через Ведмедівку,[1] Андрій Дорошенко голосно казав: „Радити му братови, щоб не губив людий, не сподївавсь більше нї на які турецькі та татарські підмоги, та приставав би до царя.“ Мешканцї тих місць, якими вони простували, не показували охоти стояти за Дорошенкову справу.

Марця 15-го до Переяслава з'їхали ся правобережні старшини, полковники, полкова старшина, війскові товариші та багато значних козаків. Марця 17-го назначено раду задля вибору. Вона відбувала ся у великому містї на майданї, де був і Ромодановський.

Перш за все, після заклику боярина і Самійловича, прибув Ханенко, що носив гетьманський уряд. Поперед него несли булаву і бунчук, — ознаки єго поваги, що надано єму польским королем. Уклонившись на всї боки, він промовив:

— Всїм вам відомо, що не своєю волею, а по королївському наказу зробив ся гетьманом і чинив все по королївській волї. Як-що кому з старшини, або якому простому козакови вчинив чим небудь досаду — в тім ви менї вибачте!

З сими словами він поклав булаву на стіл.

— Ми всї, і старшина і війско, — за все тобі вибачаємо виголосили козаки.

Ханенко відійшов, а козак, що нїс єго бунчук, стояв далї тримаючи сю ознаку гетьманьства, щоб передати тому, кого обере рада.

Князь Ромодановський оповістив: „Великий цар, єго царська величність, якому всї заприсягнули на вічне і щире підданьство, зволить наказати вам вибрати собі нового гетьмана, замість Ханенка та Дорошенка, по ваших правах і вольностях.“

Проказавши се, князь Ромодановський відійшов. Не довго прийшлось козакам радитись про вибір. Рада відразу виголосила імя Самійловича, і обозний Гулак за всїх проказав:

 
  1. Чигиринського повіту