Сторінка:Микола Костомаров. Руіна III. Гетьманованнє Самійловича (1894).djvu/72

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 60 —

рина за те, що мешканцї відпали від Дорошенка, як прибуло московське війско. Далї хан погнавсь за московським війском, що відступило від Чигирина, нагнав під Черкасами 13 серпня але після незначної баталїї повернув назад до Чигирина. Про успіхи турецького війска у західній частинї України московські ватажки, певно, ще не знали, хоча у гетьмана в руках були жалібні листи, що писано з Ладижина та Уманя в останнї днї для сих місточок. Але боярин та гетьман не вважали можливим заслати туди запомогу, тим паче, що сили їх меншали: не тільки у боярина, але і у самого гетьмана з полків самовільно повтїкали підлеглі, так що при гетьманови козацьких сил лишало ся не більше за пятьнадцять тисяч. Гетьман та боярин розміркували краще податись на лївий бік, і тїкаючи наказали спалити Черкаси. Окопи сего міста були в поганому становищі, все попідгнивало, обвалилось, не було нї тайників, нї колодязїв, рів помілїшав і не було кому лагодити: багато Черкасцїв пробувало на Запорожі. Мешканцї що лишали ся у Черкасах, по наказу боярина та гетьмана не ремствуючи подались на лївий берег за війском, бо знали, що інакше їх полонили-б Татаре.

Відступивши від Черкас, хан рушив на Умань, а Дорошенко, пробувши де кілька день у своїй столицї, щоб впорядкувати її оборону, пішов за ханом[1]. Тодї багато поспільства, що пробувало в облозї в Чигиринї, втїкли на лївий берег Днїпра. Серпня 26 визволивсь Терпигорев затриманий Дорошенком. Він розломав вікно своєї тюрми і вилїз відтіль у кайданах разом з вязнями, що там сидїли. За ним була погоня, але він щасливо утїк від неї, переправивсь через Днїпро і добивсь до Кременчука, відкіль єго провели у полк до Ромодановського. Дорошенко, як казали, наказав повішати тих, що не настигли Терпигорева.

Московське війско, що так рішуче зібралось переходити на правий берег, похопцем в одну ніч перебрало ся на лївий.

  1. Виходцї приносили всїликі вісти про причини такого скорого відступлення: одні казали, що Татаре думають перебратись на лївий берег Днїпра, інші, що Татаре підуть підчинити Дорошенковій владї міста правобережні, що від него відпали. Після інших вістий Татаре дізнались, що Сїрко з Запорожцями пустошить околицї Перекопу.