Сторінка:Михайло Грушевський. Всесвітня історія (1920).djvu/36

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 32 —

взагалї всяка роля богів в людськім житю; заникає всяке громадське почутє: людина в своїм сумовитім, песімистичнім поглядї на житє визволяєть ся від усяких уз і обовязків, замикаєть ся в еґоістичній роботї над собою.

Але очевидно не ся сторона здобула буддізмови його популарність. Являючи ся продуктом певного розворушення релїґійної мисли, буддізм завдячав свої успіхи не теоретичній своїй сторонї, а практичній — як опозиція брахманству, суспільним претенсіям брамінів і крайностям кастового устрою. З сього погляду буддізм знаходить з самою початку велике спочутє у світської аристократії, царів і князїв тодїшньої Індії. Згаданїй уже цар Асока своїми наказами ширить буддізм як релїґію любови до всього людства без ріжницї: її сповненнє кладе в тім, щоб тїкати від злого і творити добре, служити любови, правдї, терпеливости, чистотї. І ся сторона буддізму, як і його демократизм — що його проповідь звертаєть ся не до вибраних, а до всїх людей без ріжницї рас, племен, верств, саме й здобудоває йому симпатії широких мас.

Місіонери Асоки розносять його по всїй Індії й Цейльонї. Держава Скітів, заснована перед Різдвом Хр. в Пенджабі, поширює буддізм у краях східнього Ірану. В I віцї по Христї він поширюєть ся в Китаї, де його в IV віці признано державною релїґією і звідти перенесено до Кореї, Кохінхіни, Монґолїї й Японїї. З Цейльону поширюєть ся він по східнім Індокитаю і на індійських островах.

Але разом з сим незвичайним поширеннєм він підпадає і глибоким змінам. Насамперед, попавши в монаші пустельницькі круги, він тратить той живий дух, що оживляв його — стає формальним і мертвим. З другого боку він все більше переймаєть ся елєментами народної вульґарної релїґії. Буддійські учителї приймають ідею перевоплощення: душа Будди приймає все нові й нові божеські форми і являєть ся під ріжними видами. З другого боку уводять ся до сеї релїґії вірування про ріжні божеські єства, шаманські обряди, чарування, кріваві жертви. Не можна собі представити глубшого контрасту, як сього реформованого буддізму і буддізму початкового. А власне сьому карикатурному буд-