Сторінка:Михайло Крушельницькій. Українсько-руський унїверзитет. Пам’яткова книжка (1899).pdf/13

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

деякі уступки. І сим даєть ся вияснити лишень се дволичне поступованє правительства.

Вже в 1784-ому 21-ого жовтня заложено а 16-ого падолиста того року за цїсаря Йосифа II отворено львівський унїверзитет. А 9-го марця 1787, декретом ц. к. придворної канцеляриї заложено у Львові руський лїцей для наук богословських та фільозофічних. Р. 1805 звинено цїлком унїверзитет ві Львові, а на ного місце заложено лїцей.

Аж в р. 1817 7-ого серпня відновив цїсар Франц І унїверзитет у Львові. Тодї всї виклади відбували ся по нїмецьки. Але в памятному 1848 р. правительств в непевному часї почуло ся до повинности бодай в частинї вдоволити кожду нацию. І тодї на богословському видїлї в р. 1848 отворено катедру пасторальної теольоґії з українсько-руською викладовою мовою. В р. 1849 викладано на унїверзитетї доґматику, а кромі сього катехитику та методику по руськи. А вже в р. 1858 доґматику викладають в латинській мові. На фільозофічному виділі в р. 1849 установив уряд катедру руської мови і лїтератури. А знов в р. 1894/5 отворено катедру українсько-руської істориї. На видїлї правничому виклади в українськоруській мові почали ся доперва в р. 1862. Тодї були виклади процесу цивільного та процесу і права карного. Як в р. 1873 устали виклади цивільного процесу, так вже до нинї нема тої катедри. В р. 1870 почали ся виклади цивільного права.

І нинї ось як представляють ся на львівському унїверзитетї катедри з українсько-руською викладовою мовою:

На богословському дві катедри: пасторальна та педаґоґія; на правничому рівнож дві катедри: цивільне право і карне право з карним процесом; на фільозофічному видїлї число се нїчим не відбігло від тамтих, бо є катедри українсько-руської мови і літератури, та українсько-руської істориї і то з обмеженим обсягом. Катедра, яку займає тепер проф. М. Грушевський є властиво катедра всесьвітньої істориї з українсько-руською викладовою мовою. На жаль, до сього часу не позволено проф. М. Грушевському завести семинаря і не допущено його до іспитової комісиї. Ось як представляє ся у нас запоручений законами утраквізм, підчас коли ми користаючи з мінїстерияльних та цїсарських розпоряджень повинні мати иньший зовсїм стан на львівському унїверзитетї.

В 70-тих роках вела ся на львівському унїверзитетї борня. Ходило о се, аби на унїверзитет війшли обі