Сторінка:Михайло Крушельницькій. Українсько-руський унїверзитет. Пам’яткова книжка (1899).pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

міністерства стану з 31-ого мая 1864 р. право складати всї державні іспити в українсько-руській мові. Сього годї виконати, бо нема відповідних катедр з українсько-руською викладовою мовою. Дальше розпорядженєм з р. 1871 усунено всякі ограниченя що-до викладових мов, а тим самим і що-до складаня іспитів. Але годї! Таких катедр нема, є лишень з польською викладовою мовою.

Риґорози вільно здавати по руськи на основі цїсарського розпорядженя з 27-ого цьвітня 1879 р., але з тим ограниченєм, шо се може дїяти ся, о скілько професори покликані ординациєю риґорозовою до іспитованя знають руську мову.

Рівно-ж габілїтацию можна відбувати по руськи, але треба предложити нїмецьку розправу і виголосити руський виклад а до оцїнки треба прибрати мужів знаючих руську мову.

Всї отже розпорядженя, які лишень були, дають Українцям-Русинам запоруку і можність розвивати свою мову на львівському унїверзитетї ві всїх предметах на кождому видїлї. Тут одна трудність лежить. Неозначеного числа катедр нема: а ті, які приписані, заняті проф. Поляками, а Українцям-Русинам лишили би ся самі доцентури. А кромі того нетерпимість деяких професорів Поляків так далеко посунена, що нїяк не до лиця мужам науки. Я не потребую про се богато говорити, а згадаю лишень те, що стало ся перед кількома лїтами з Дром Михайлом Зобковим.

Що до мови унїверзитстських властий, то річ так ся має: Рескрипт мінїстерства осьвіти з 11-ого липня 1871 р. ч. 523 каже, що академічні власти мусять приймати всї поданя до них, чи польські чи руські, і мають все зарядити, щоби на тих мовах відповідь видавано, в якій внесено поданє.

Рескрипт мінїстерства осьвіти з 25-ого жовтня 1872 р. ч. 13. 669 зазначує, що сьвідоцтва з державних іспитів мають виставляти ся в тій мові, в якій відбув ся іспит або цїлий, або з більшости предметів.

Розпорядженє цїсарське знов з 27-ого цьвітня 1879 р., впроваджує польську мову урядову у внутрішній та внїшній адмінїстрациї на львівському унїверзитетї і то в тих розмірах, в яких введено польську мову якр урядову в других властях (цїс. розпор. з 4-ого червня 1869). Се виходить вже зовсїм в користь польської мови, а на доклад того власти академічні не уважають себе зовсїм