Сторінка:Начерк Коліївщини на підставі виданих і невиданих документів 1768 і близших років (1898).pdf/161

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 145 —

Тому то на початку руху ми зовсїм не знаходимо в документах навіть згадок про польські віддїли. Залїзняк, Швачка, Неживий, Бондаренко і всї загони зустрічають тілько оборону з боку Поляків, але не напад; але й оборона ведеть ся без помочи жовнїрів. І в Лисянцї, і в Уманї, і в Білій Церкві, і в Каневі — скрізь самі мешканцї, Поляки і Жиди ведуть оборону та ще инколи народні мілїциї, що взагалї були для панів малонадїйним елєментом, про жовнірів же нема згадки. Ось чому хоч-не-хоч польському урядови зоставалось обернутись за підмогою до московського війська, що перебувало тодї в країнї для вгамуваня барської конфедерациї і підтриманя вимог московської дипльоматиї у Варшаві.

Аж після того, як головне дїло при боротьбі з повстанєм було зроблено для Поляків ґенералом Кречетніковим, полковником Протасєвим і иньшими росийськими офіцерами, — тілько після сього показують ся на сьвіт божий польські под'язди і стають небезпечними для знесиленого гайдамацтва, але й тодї при сяк-так значній численности ватаги, польськї віддїли виявляють всї хибні сторони своєї орґанїзациї.

В Кодненській книзї[1] є слїдство про відступленє под'язда, вирядженого на Побережє (так звалась південно-західна частина теперішньої подільської ґуб., що прилягає до Днїпра, вниз, починаючи з могилївського повіта) проти гайдамацьких віддїлів, що все ще тинялись по краю, хоча головні сили їх і були вже знищені московськими військами. Под'язд був під командою Каміньского, товариша корогви панцирної. Каміньский, вийшовши з Троянова, де містилась кватира війська коронного партиї української і подїльської, провів свій віддїл на Побережє до місточка Бершади і коло сього місточка в селї Вербках прочув від людей, що сїм гайдамаків з возами ночують біля їх села. Зараз же послав він кілька чоловік для захопленя сих гайдамаків, що з огляду на мале число останнїх і було виконано ними успішно. Всїх сїмох гайдамаків з двома возами приведено до Каміньского. Розпитуючи їх, він довідав ся, що недалеко стоїть більш значна гайдамацька ватага, чоловіка з півтораста, і що самі вони —

  1. Кодн. кн., ст. 501–513.