Сторінка:Нечаєв А. П. Незвичайні дива природи. Торонто, 1919.djvu/44

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

38

з ”кратера“, що находить ся на їх верху, а ґази і нафта, вилїтаючі враз з нею, інодї спалахнуть і придають явищу іще грізнїйший вид.

Один з таких болотних горбів розположив ся в 15 верстах від Баку. То — знаменитий ”Лок-Ботан“, що спричинив грізний вибух 1887 року. Околицї тої гори–болота, дуже небезпечні для караванних верблюдів; звідси то й взяв назву курган: ”Лок-Ботан“, що в перекладї значить: ”верблюд утонувший в болотї“. Вибух наступив в ночи 6 сїчня і трівав через два днї. З початку почув ся шум, в родї віддаленого гарматного вистрілу, та тілько більше притяжний. Підняв ся вихор і вікна в домах задрожали. Потім нараз цїле небо покрило ся заревом, і із кратера кургана вирвав ся огненний стовп, висотою не менше 100 метрів. То як-раз і була струя горючих ґазів. Разом з болотом полило ся і рідке болото. Могучий потік скоро роздїлив ся на два рамена і покрив площу на 1½ квадратових кільометрів. Цїкаво, що підчас того вибуху перестав дїлати один великий нафтяний шиб, а коли ”Лок-Ботан“ успокоїв ся, він знов почав викидати нафту.

Такі самі болотні кургани стрічають ся на півостровах Тамани і Керченськім (в Кримі), де також бували інодї вибухи.

Подібно як справдїшні вулькани, болотні кургани можуть допровадити до твореня нових островів. Такий остров, справдї, появив ся 7. мая 1861 року на Каспійськім морі, межи Ленкораном і Баку. Той остров відкрив Кумані, командант пароходу ”Туркмен“. Ось що писав він до начальства: ”Проходячи 7.