Сторінка:Олександр Борзаківський. По незнаних закутках. 1930.pdf/88

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

королеві польському, не двозначно натякаючи на реальні компенсації.

Латинське прислів'я каже, що «книжки мають свою долю». Але це твердження можна на багато поширити. Мають свою долю не тільки книжки, а й мапи, і фортеці.

У 1635 році досвідчений військовий інженер Боплан будує біля першого — Кайдацького порога фортецю Кодак. Думка була цілком ясна й зрозуміла. Треба було мати на тільки пильне око, щоб стежити за таким непевним і зрадливим елементом, як запорожці, а ще й твердого дужого кулака, щоб часами при потребі боляче ним стукнути. І життя якнайблискучіше ствердило правдивість цих міркувань, правда, що спочатку не в пляні сподіванок інженера Боплана та його патрона гетьмана Конецпольського. Сам Боплан досить спокійно й поважно про це розповідає:

«Тут існує фортеця, що я її заклав у липні 1635 року; а в наступному ж серпні, коли я від'їхав, якийсь Сулима, ватажок повсталих козаків, повернувшись з морського походу й побачивши, що фортеця перешкоджає йому повернутися до-дому захопив її зненацька, порубав усю залогу, що становила приблизно двіста чоловіка… Потім Сулима… повернувся з козаками на Запоріжжя. Проте вони не довго володіли цією фортецею, бо незабаром її обложили інші вірні козаки з наказу великого Конецьпольського, краківського кастеляна. Нарешті цього ватажка повстанців узяли в полон, разом з товаришами завезли в Варшаву і там скарали на смерть, порубавши кожного на четверо».

Цей бурхливий і кривавий початок був справді тільки скромним початком, бо в цім неначе забутому, нецікавому закуткові точилася невпинна боротьба увесь короткий час до 1709 року, коли воєвода Яковлев, з наказу Петрового, захопив, спалив і остаточно зруйнував Кодацьку фортецю.

Отож «мають свою долю книги й мапи». Бопланів «Опис України», а також його мапи, не один раз видані старанно й художньо, збереглися до наших часів і вважаються за цінний документ. Але «мають свою долю й фортеці». Від Бопланового Кодака залишилися тільки земляні насипи; роля їхня досить