Перейти до вмісту

Сторінка:Ол. Луговий. Визначне Жіноцтво України (1942).djvu/153

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

151

До того вона була й малою на зріст. І хоч критика порівнювала її гру до гри Елеонори Дузе, найбільшої артистки світу, то всеж заздрість до сестри свого чоловіка, не менш від неї талановитої не давала Заньковецькій спокою. Марія Садовська, рівняючись з братовою таланом, була дуже гарної будови і героїчної статури, тож нічого дивного, що критика віддавала належне признання і її здібностям. Примхи М. Заньковецької розсварили Тобилевичів і Кропивницького зразу з Старицькими (знаним письменником і театральним діячем), так, що той втратив великі суми гроша, далі розсварили Тобилевичів і з Кропивницьким. Врешті Марія Заньковецька примхами почала розбивати театр рідних братів. Микола Садовський вже хотів в догоду жінці віддалити сестру, але за сестрою обстанув Карпенко-Карий, тим більше, що Марія Садовська була дуже тихої вдачі, і боротись з братовою не могла. У наслідку — замість одної театральної трупи повстало чотирі. Кожна мала по одному - двох таланів, а решта набиралася з посередних сил і на тому всі тратили. Спроби українських діячів, навіть таких меценатів української літератури й мистецтва, як Чикаленко чи Симирненко, братів помирити — закінчилися неуспіхом.

Марія Заньковецька до недавна ще жила на відпочивку у Ніжині, як заслужена артистка Радянської України. Про її діяльність часів істнування Української Держави та у Радянщині, на еміграції неможливо було роздобути певних вістей. Її чоловік, Микола Садовський з українським урядом кілька років перебував на еміграції у Польщі і Чехословаччині. Повернувши в Україну, жив у нужді. Помер 1933 року.


ЛЮБОВ ЯНОВСЬКА

Інша родичка Ганни Барвінок, Любов Яновська, з роду Щербачова, уродилася 1861 року. Життя її матері, та й її діточі роки, дають розуміння, чому українець чи українка не повинні входити у подружні звязки з особами ворожих українській нації народностей, спеціяльно наших північних і західних сусідів.

Мати Любови Яновської, сестринка Ганни Барвінок, вихована Пантелеймоном Кулішем, була отже свідомою українкою. Але, як то часто буває в життю, залюбилася у блискучого гу-