Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Іду на вас (1928).pdf/59

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

57

У голосі сьому звучала веселість, яка звичайно огортала князя перед виправами.

— Ні! — відповів вартовий. — Якийсь ізгой на силу преться до вашої княжої милості з якимсь ділом.

— Пусти його, чуєш? Ізгою, чи як тобі там… ходи сюда!

Притьмом кинувся молодець до князя та обняв його коліна.

— Згадай князю, твоє слово нині ранком. Приношу тобі вісти, яких ні ти, ні я, ні хто другий не надіявся. Від них зависить усе, честь, слава, а навіть життя кагана усеї руської землі.

Князь відправив одним движком руки вартових і відчинив двері кімнати.

— Ходи! — сказав.

Війшли у простору але низьку світлицю, вистелену коврами та обвішану золотою та срібною посудою і збруєю. У куті горів на комині веселий огонь зі смільного ріща, а у другому стояла висока і широка лежанка, вистелена ведмежою шкурою. При низкому столі на якому стояв великий збанок меду і срібні чарки, сидів Добриня і Володимир, а біля печі стояла гарна, невеличка ростом жінка з ніжними чертами лиця та веселими очима. Всі троє широко відчинили очі, коли побачили молодця з наляканим виразом лиця та у замараному одязі. Але Святослав засміявся.

— Не бійтеся, любі, сього хлопця, се брат Младана, що тебе, Володимире, учив метати ратищем з коня. Він тепер з Богами радіє у Вираї, а його брат ось між нами.

Молода жінка зітхнула.

— Крівава твоя слава, Святославе, — сказала нахмурившись — та й відай зібрав ти її хиба доволі на свойому віку. Не посидівби уже раз дома!

— Ха! ха! — засміявся князь та погладив кругленький підбородок жінки. — Бачиш, якого тобі сина-