Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Опирі. Ч. 1 (1920).pdf/10

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

8

— Я волю Руснаків, нїж шляхту, — сказав холоднокровно Матис. — Се люди, а ваша „браця“ з перепрошенєм єґомостїв і моїх добродїїв, се сволоч. Ось старий Гербурт. Тут крав, там напав, знюхав ся з бескидниками, заграв у православну дуду, написав єретицькі книжки, потім дістав у шкіру, наробив довгів, утїк до замку, злизав усе, що написав і здох.

— Ти дурний, пане Матис, — відповів Бялоскурський. — Лише у нашому, шляхотському станї цвите золота свобода та всякі „дистинкції“ відзначеня, „munera fortunae“, тобто дари щастя, а хам усе хамом. Ти повинен також постарати ся про се, щоб як найскорше добути „індиґенат“[1]. От заплати кілька там золотих у королївській канцелярії, у мене є там знакомі, і будеш шляхтич.

— Не я дурень! пане Бялоскурський, — відповів Мазур. — Менї сорок лїт. Батько мій робив гроші на ланцуцькому чортї[2], бо товк ся з ним по всїх війнах із сусїдами і крав не гірш шляхти та сабатів. Та щож? Небіщик, царство йому небесне, любив погуляти, та пропив мало не все. А я не те, тілько сиджу, як спокійний коршмар та збираю, що ви звете „субстанцією“ чесним способом.

— Обдираючи Жидів, продаючи тайком горівку, та райфуруючи сабатам і бескидникам.

— Милите ся, вашмость, — усміхнув ся Матис. — Жидів обдираєте ви, не я. Виповняю прикази панів моїх шляхти, а до коршми всякому рівна дорога. Я плачу чопове[3] панови, а ви менї. А тому, що я так кріпко придержую ся католицької віри і не жалую нї на „косцюл“, нї на ксьондзів та що займаю ся ще з батька чесним зарібком, тому й чую в собі покликанє до золотого, шляхоцького стану. Але се буде аж тодї, коли почую себе у силї боронити тої золотої свободи і зможу собі приняти з пятьдесять „ренкодайних“[4] та гайдуків, і з десять гармат та гаківниць. — Бач, хто лїзе межи „врони“, мусить кракати як і „оне“, а тоб обдерли до чиста таки найблизші сусїди.

— Ну, а індиґенат? — замітив Залушковський.

— Індиґенат? Агі! Коби лише були гроші і гайдуки, то половина ланцуцького повіту присягне на „рочках“[5], що я шляхтич із дїда-прадїда, та що я сам в остатнїй московській війнї за єґомостем „крульом, зацне“ ставав, та власним „сумптом“[6] гідний виставив „почет“. Наколиб хто чіпав ся, вдарю себе по кишенї, або його по мордї, тай чим же я тодї не шляхтич? Один герб на спинї, другий на ....! Бог ласкав на Мазурів, ось що!

 
——————
  1. шляхетська грамота.
  2. Стаднїцький.
  3. шинкарський податок.
  4. шляхтич, що добровільно стає на службу в пана.
  5. судові зїзди.
  6. коштом.