Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Опирі. Ч. 1 (1920).pdf/112

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

110

шляхом? Чи не бачимо справних турецьких ватаг, які з окликами: Аллах! дизґусти чинять[1] ухам нашої пшенайсвєнтшої маткі та панських святих. Eheu! неначе огнисті flumina[2] пекольної смоли, неначе тумани душної вонї пекла пливуть вони на нас, а ми не чуємо їх? Мостї панове! periculum in mora[3]!

Пан Жулкевський урвав і поглянув по зборі. Всї відставили склянки та пугарі і звернули лиця в сторону бесїдника. У всїх тверезїйших появив ся навіть на лицях вираз заінтересованя. Тодї пан Жулкевський набрав духу в груди і сильним голосом кликнув:

 Мостї панове! Нинї вечером вирушить кримський цар із цїлою потенцією всїх своїх улусів[4] у нашу нещасливу річпосполиту. Хтож оборонить гинучих? Не в моїй силї стримати сю погань, desunt virtutes, desunt vires[5], чи маємо сказати, що і desunt corda[6]?

Межи шляхтою запанувала зразу гробова мовчанка, але й пан Жулкевський не говорив дальше, лише старав ся відгадати вражінє, яке зробила його бесїда на присутних. А вражінє се було чимале.

Всї ті панове, що ще перед хвилиною розказували про ріжні свої „переваги“, мовчали тепер та обчисляли в дусї, якби то найбезпечнїйше заховати свою субстанцію перед Татарвою. І серце пана Жулкевського стиснула жура. Йому добре звісна була ся панїка, яка панувала між шляхтою при появі якогонебудь чамбулу. Місто зібрати ся „mota nobilitate“[7] та розгромити слабо вооружену голоту, всї тїкали, мов від імени діявола, лишаючи хлопів та нерухоме майно у татарській пащі. Звісний був йому і страх, що огортав уми „брацї“ на згадку про Турків. І тут чула шляхта свою безсильність, deerant milites, deerant vires, але deerant et corda![8]

— Чому мовчите, панове браця! — спитав гетьман у кінци. — Вже знаєте, що в мене лише триста вояків на цїлі полуднево-східні креси. Без вас та вашого рицерського анїмущу не відражу hostem[9]; як що ви не поспішите з сукурсом[10] загроженій ойчизнї, quo modo[11] учиню се я?

В сали счинив ся рух, що не свідчив зовсїм про потрібний гетьманови настрій. Видко, що при величезній скількости випитого вина, на сали було ще чимало тверезих голов. Почули ся протести.

 Якто? — крикнув хтось. — Деж кварцяне військо? Адже платимо податок, сойм ухвалює, не вжеж навіть обивателї сього воєводства та incolae[12] наших далеких повітів мають іще відповідати здоровлєм за чужу неґлєґенцію[13].

 
——————
  1. прикрости роблять.
  2. ріки.
  3. небезпека за плечима.
  4. областий.
  5. нема чеснот, нема сил.
  6. нема сердець.
  7. загальним ополченєм шляхти.
  8. не було війська, не було сил, але не було й сердець.
  9. ворога.
  10. помічю.
  11. якжеж.
  12. мешканцї.
  13. недбальство.