Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Опирі. Ч. 1 (1920).pdf/25

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

23

не має на собі нї одної кондемнатки? Перша інфамія та банїція — се неначе „конфірмація“[1] шляхтича. Хто доробив ся коли правом „кресцитиви“? Сей Жарновський дістав сублєвацію банїції, та вербунковий лист від короля, щоби збирати військо. Королеви треба, бач, було гроша, а Жарновський за одно і за друге заплатив, і то добре. Якже ви могли сього не знати, сеж зовсїм звичайна річ!

На лицї Юрка показав ся вираз незадоволеня. Бач, моральні науки пана Бялоскурського не припали йому до вподоби. Але в час торкнув його Іван ногою попід стіл і він не відповів нїчого.

— Щож дальше? — допитував ся Бялоскурський. — Дуже цїкаві сї казуси[2] вашмостїв. Здаєть ся, читаєш який діярій[3].

— Не було нам до цїкавости, коли нас стали морити голодом, та гнати з села до села, аж десь на Шлеск. Ми змінили ся в банду опришків, крали й рабували, що попало. Аж коли Жарновський напав коло Тшебінї на двір якогось свойого ворога, все спалив, знасилував жінку господаря, а його самого казав повісити, ми завернули конї і втїкли. Попередної днини виплатив нам Жарновський жолд, бо багато з нас хотїло його покинути за недодержанє умови. — Так ми доїхали до Перемишля і хотїли там найти місце на дворі якого пана. Але в містї побив саме якийсь пан католик православного попа[4], який ішов із процесією, а ми вбили сього шляхтича і його двох слуг. Счинив ся ґвалт і ми втїкли сюди. Ось і все.

Бялоскурський попив меду.

— Ну! ну! — сказав. — Вже то не можна вашмостям відмовити молодечого віґору[5], та кавалєрської фантазії[6], а якраз таких людий менї треба. Ось слухайте!

Тут пан Бялоскурський потягнув меду, обтер губи, а відтак присунув ся до молодцїв. У коршмі було тихо. Матис сидїв за шинквасом, а Залушковський із завязаною головою пив пиво кухоль за кухлем, не звертаючи уваги на окруженє та клянучи разураз нещасного гайдука, якого зажерли пси минулої ночі.

— Бачите, вашмостьове! — продовжав Бялоскурський. — У нас шляхти є з давен звичай давати „зацне“ уроджених молодцїв на панські двори, щоби там учили ся полїтики[7], та шукали протекції. Ви знаєте, що се не служба, а радше приязнь на весь вік, яка сягає й поза гріб. Нераз заступаєть ся можний пан за сиріт свого слуги, коли їх сусїди женуть із батьківщини.

——————
  1. миропомазанє.
  2. пригоди.
  3. дневник подорожи.
  4. історичне.
  5. сила.
  6. моторности.
  7. двірського поведеня, чемности.