Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Опирі. Ч. 1 (1920).pdf/37

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

35

Та добродїйка зрозуміла видко хибно погляд молодця, бо іронїчний усміх знов появив ся на її лици.

— Хитра шельма — подумав Попель і мимоволї присунув ся близше до панни Аґнєшки, що сидїла, зложивши руки на колїна та спустивши очи. Разураз підіймала їх, щоб тілько глянути на Юрка, який сидїв напроти.

— Отже як бачиш, мила малжонко — заговорив пан Бялоскурський — приводжу тобі двох дуже „зацно“ уроджених і гладких кавалєрів, і з ними будеш проживати два місяцї, до мого приїзду.

— Ах! правда! — зацїкавив ся Юрко. — Ваша милість сказали, що якась „necessitas“[1] покликує його з дому; чи вільно спитати, в які „diciones та regna“?[2]

— А кудиж би, як не на Угорщину! — відповіла за мужа Беата. — Він завсїди на Угорщинї має орудки; чиж се не гріх? Скажіть, вашмостьове.

— Певно! певно! — поспішив ся сказати Попель. — Хоч би й як „dura“[3] була ся „necessitas“, мене від так дворних та достойних білоголов[4] нїякий чортяка не відтягнув би.

— Ха! ха! ха! — сміяв ся пан Бялоскурський. — Видите, єймость, що за полїтичний кавалєр.

— Певно, а при тім і дотепний — відповіла усміхнувши ся Беата. — Але правда! — додала, зриваючись, — вашмостьове мусите бути страшно голодні… а я…

— Голодні, як голодні, але спрагнені. Сонце палить як „ignis infernalis“[5].

— Вацьпанно Аґнєшко! — приказала Беата, — йди і заряди, що треба!

Дочка встала послушно і вийшла.

— Вибачте, вашмостьове, моїй дочцї, що така несміла та боязлива, молоде, то ще й недосвідне.

— Над міру гладка й мила! — осудив Угерницький.

— Ха! ха! — засміяла ся Беата. — Вже кавалєр углядїв птичку. Уважайте но, вашмость, не баламутьте менї дочки!  І жартом погрозила молодцеви.

— „Засьбим“[6] смів? — відповів Юрко, удаючи обуренє, — засьбим смів дочку мого „хлєбодавця“ і мого милостивого пана і добродїя баламутити?

Бялоскурський засміяв ся.

— Стілько між нами „диференції“[7], що кіт наплакав, а й то „uescio“[8], хто з нас можнїйший, ви чи я. Ви дїдич сїл та фільварків, а я…

— Ви наш пан, — сказав Угерницький, — і ми належного „респекту“ чоловікови гонору нїколи не забудемо. Ми тілько

——————
  1. конечність.
  2. краї та держави.
  3. тверда.
  4. жінок.
  5. адський огонь.
  6. деж би я.
  7. ріжниця.
  8. не знаю.