Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Опирі. Ч. 1 (1920).pdf/40

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

38

вати на ґвалт усю „кресценцію“[1] до Ґданська і випалювати лїси. Всї заводили чимраз більше робітних днїв та повинностий між хамством, а воно дурне протестувало та „суплїкувало“[2] до круля. Сам „лацне“[3], вашмость, вирозумієш, що вже те саме був „crimen“ і вся шляхта почала суплїкантів „екземплярично“[4] карати. Ось і мій „родзїц“ сїв на коня і з пахолками почав виганяти з маєтности одного завзятого хама, який не хотїв сповняти наложених обовязків.

— А чи сї повинности були „мунїфіковані“[5] якими листами?

— А вжеж! Мій „родзїц“ казав виписати їх нагаєм на спинї сього хама. Сей збунтував ся, а коли мій батько прийшов, почав йому „встренти чинити“[6] і з півгаків стріляти. При тім і розбили батькови ринґраф.

— І щож стало ся дальше? — спитав Угерницький, дивуючись бесїдї пана Бялоскурського по тім, шо бачив у селї.

— Потім? Мій „родзїц“ хлопа вбив, жінку вигнав, синів узяв на парубків, дочку на покоївку, а землю собі. Бач, він не вмів господарити на малім, як ось я.

— Чомуж, ваша милість, змінили „modum“[7] господарованя?

— Чому? Тому, бо не було на чім господарити. Хиба не знаєте шляхотськоїгосподарки? Лїс випалили, вирубали і продали. Землю виссали, продукти продали, а песїй гріш, який дістали за них, пропили та прогайнували на строї та столові срібла. Коли наложили панщину, прокляте хамство збурило ся, якже по війнах стало на Українї плодити ся козацтво, а тут пани відбирали землю, тодї хлопи повтїкали.

— Се дивне! У мого батька фільварки, як муравлища, — відповів Угерницький не без злоби.

— Ба, видко „родзїц“ вашмостї є хлопам „indulgens“[8] та держить ся старого порядку. У такого маєток росте. Та се лиш між вашою шляхтою таких деколи можна подибати, або між ново „нобілїтованими“[9] людьми, які не знають польського права посполитого. Хто з нашою шляхтою війде в „комітиву“[10], робить те саме, що й вона та гноблячи хлопів, і сама свої субстанції „devastat“[11].

— Правду кажете, ваша милість! — замітив Юрко. — У нас кажуть хлопи: Лихий пан і Татарин, се брати!

— Ха! ха! ха! — зареготав ся пан Бялоскурський. — Пусте пан, хлоп і панщина. Гроші ґрунт! Хто має повний черес та набиту кабзу, той має цїлу річпосполиту. У тім то й цїла „sapientia“[12] синів коронних, що всї гроші в наших руках.

— А що зробите, коли вас піддані покинуть?

 
——————
  1. збіже на пни.
  2. писало прошеня.
  3. легко.
  4. примірно.
  5. потверджені.
  6. ставити опір.
  7. спосіб.
  8. поблажливий, лагідний.
  9. надавати шляхоцтво.
  10. зносини.
  11. винищує.
  12. мудрість.