Сторінка:Правда. письмо літературно-політичне. Рочник пятий (1872).pdf/49

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено


Так заведенє гражданки в Россиі могло статися з наказу Петра Великого; але певним єсть, що іі ані той царь, ані Россия не винайшли, певним бо також, що гражданка була перше в краях полудневих, а именно в нашій Галичині, як в Россиі. Гражданка за-для-того, повтаряємо, не могла бути з Россиі до нас принесена.

Стілько що до гражданки.

Тепер що до язика-руського и его правописи, обернемося знов до историі, и то до историі польскоі.

Щоби однакож много не говорити, просимо наших панів опікунів взяти до рук историю Литви и Руси, написану через Лєлєвеля (Poznań, u Stefańskiego 1844), де на стороні 169—170 будуть могли вичитати, як слідує:

„Язик руській був говорений зарівно через люд и кляси висші на цілій Руси, як польскій через люд и шляхту в цілій Польщи. Один и другий був письменний; руський давнійше. Кождий з них мав своє власне письмо. Руський не мав такоі перешкоди, яку польский в латині надибував, — а заким той другий почав бути урядово уживаний в праводавстві и канцеляриях, руський теє становище своє удержував з-давна и був разом язиком диплёматичним. В відносинах з Россиєю, Литвою и Польщею писали ним Татаре Перекопські и Волохи Молдавські, а и сама Москва, котра довго єще свого окремішного диялекту не уживала.“

„Коли типографіі настали, двайцять літ перше в Кракові церковним друковано письмом, заким польским. Руський язик у всіх своіх відмінах занятий був литургиєю, диплёмациєю, праводавством, канциляриєю и т. д.“

Отже-ж бачимо, що руський язик був уживаний в диплёмациі, праводавстві, канцеляриях... а в такім злучаю мусів він мати и мав свою скоропись, бо нігде не пишуть так, як друкується.

Що до скорописи руськоі говорить Лєлєвель також на стр. 170 :

Канцелярия Ягайлонська уформовала красну руську скоропись, и писала нею більше, як язиком польским.“ Звісно, що династия Ягайли до двіста літ в Польщи панувала, и що Жигмонд ІІ, останній король польскій з дому Ягайли, упокоівся року 1572 — отже більше сто літ перед Петром Великим, и що через той час, с. є. за панованя династиі Ягайлонськоі, вже в Польщи руськоі правописи уживано.