Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/190

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



Попри наявне доручення Президента України від 14.08.2009 № 611/2009, не проведено інвентаризацію земель, що перебувають у користуванні Міністерства оборони України, та не надано пропозиції щодо заповідання природних територій за рахунок земель Міністерства оборони України.

На території ряду об’єктів ПЗФ ведеться господарська діяльність, несумісна з цілями та режимом цих об’єктів. Наприклад в деяких природних заповідниках проводиться туристична діяльність.

Фактично відсутній моніторинг стану мережі об’єктів та територій ПЗФ. Перш за все це стосується категорій об’єктів, де відсутні адміністрації, і які складають абсолютну більшість в переліку територій ПЗФ України – заказники, заповідні урочища, пам’ятки природи. Державною екологічною інспекцією не проводяться планові перевірки стану дотримання природоохоронного законодавства на всіх територіях ПЗФ, а також перевірки суб’єктів господарської діяльності, що здійснюють свою діяльність на територіях ПЗФ. Проведення таких перевірок лише на основі окремих звернень громадськості не має комплексного характеру і повноти. Тому, в багатьох випадках, невідомий стан багатьох об’єктів ПЗФ, а також їх сучасна природоохоронна цінність.

Слабкою є координація наукової роботи в установах ПЗФ та між ними, а також співпраця між науковими колективами університетів та науковими відділами заповідних установ.

Г. Фінансові проблеми

Фінансування установ ПЗФ є недостатнім та нерідко нерегулярним. Території та об’єкти ПЗФ, що не мають адміністрацій взагалі не отримують цільового державного фінансування. Відсутні механізми фінансування та видатки для викупу земельних ділянок для наступного заповідання, компенсації втрат землекористувачів, на землях яких вони створюються.

Проблеми лісових заказників

Враховуючи важливість лісових об’єктів ПЗФ для збереження біорізноманіття України, а з іншого боку цілий комплекс проблем пов’язаних з природно-заповідними територіями, розміщеними на землях державного лісового фонду, ми винесли розгляд цих проблем у окремий розділ. На території Київської області такі проблеми характерні для половини всіх наявних в області територій ПЗФ. Аналогічна ситуація спостерігається і в інших областях України.

Найбільш поширеною категорією лісових об’єктів ПЗФ є заказники. Лісові заказники, а також орнітологічні, гідрологічні, ботанічні

188