Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/196

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



в натуру межі. Частина територій навіть не має відповідних охоронних знаків і інформаційних аншлагів.

Масштабне приватне будівництво в межах Київської міської агломерації та дуже висока ціна на землю нерідко стають причиною надання земельних ділянок на території земель, включених до природно-заповідного фонду (наприклад, земельні ділянки надані Козинською сільською радою на території ландшафтного заказника «Обухівський» та ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Козинський»; лісниківською сільською радою на територій заповідного урочища «Кірикове»; після того як половина території заказника «Пірнівський» була незаконно надана під приватну житлову забудову, під час подальшого винесення меж заказника у натуру винесли вже зовсім інші межі, ніж первинна територія заказника).

Існуюча законодавча можливість скасування територій ПЗФ у разі втрати ними природної цінності, провокує осіб, які претендують на володіння заповідними землями, умисно псувати їх з метою подальшого виведення зі складу ПЗФ. (У Київській області такі випадки відомі для заказників «Обухівський» та «Заплавний»).

На території ПЗФ відомі випадки незаконної діяльності людей:

– самовільна розробка корисних копалин (піщаний кар’єр на територій заказника «Тулинецькі переліски»)

– використання територій ПЗФ як полігонів для змагань на високопрохідних видах автотранспорту (заказник «Васильківські Карпати»)

– створення розплідників для диких тварин (заказник «Діброва»)

– встановлення меморіальних і культових споруд на популяціях рідкісних рослин (заказник «Копачівські схили»)

– браконьєрство широко розповсюджене на багатьох територіях ПЗФ області та практично не контролюється. На території заказника «Васильківські Карпати» нами було виявлене організоване місце мисливських розваг.

Відсутність реального механізму покарання за невиконання охоронних зобов’язань щодо територій ПЗФ, які не мають адміністрацій, робить можливими вказані вище, та інші численні порушення на багатьох обстежених нами територіях ПЗФ.

Як дуже важливу проблему слід зазначити ведення лісового господарства в межах ПЗФ (окремо розглядається у відповідному розділі). Зазвичай лісовпорядкування, тобто планування лісогосподарських заходів, проводиться без залучення біологів та без врахування потреб охорони біорізноманіття на землях природно

194