Сторінка:Сергій Подолинський. Про хліборобство. Частина перва. Про те, як наша земля стала не наша. 1877.pdf/79

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
— 77 —

чоловіка можна по тому, як він говорить. Німців ми нічого не розумійемо, як вони говорять, хиба хто з нас навмисне вивчиться довгою наукою мови німецькойі, а москалів розумійемо далеко більш. Та не одних москалів, а й ляхів, і чехів, словаків, і сербів, і болгар.

Оці усі народи мають свойі землі, та окрім того живуть серед нас; чехів тепер багато приходить до нас у Волиньську губернію та землі там купують, а щира чешська земля під австрійскім цісарем. Словаки носять до нас продавати усякий товар: дроти, мишоловки і звуться іноді цісарцями, а иноді венграми, бо землю йіх завоювали колись королі венгерські або угорські; а тепер королем в Угорщині і над уграми і над словаками, як я казав вже, цісар. Сербські та болгарські села йесть в Херсонщині та Бессарабійі; а щира земля сербська і болгарська тепер в неволі турецькій.

Трохи тільки сербів зовсім вільні і мають свойе окроме княжество, Чорногорське, — а друге княжество Сербське і доси ще підлегле султанові турецькому. Ще трохи сербів живе в Цісарщині, — та там же в Цісарщині