Сторінка:Середъ выноградаривъ пивденнои Франціи.pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

невесели поспишають зъ голого поля до нетопленои хати… — Я побачыла сльозы въ глыбыни ласкавыхъ очей моеи слабои сестры.

Лубе по дорози заводывъ насъ у садъ одного зъ найзаможнійшыхъ хазяинивъ села.

— Вы не знаете, мабуть, — росказувалы намъ наши знайоми, — що Провансъ нашъ выготовлюе ажъ 75 милліонивъ видеръ вына, се-б-то пъяту частыну всього вына, що выробляеться у Франціи. Земля наша, якъ бачыте, голисинька червона глына; нищо вона такъ гарно не родыть, якъ выноградну лозу, але и працюваты надъ нею треба чымало. Зъ невелычкого шматка земли въ 1 гектаръ[1], добрый хазяинъ выбере 350 видеръ. Звисно, якъ його заразъ тутъ и продають, то за одно видро не визмешъ бильшъ якъ 3–4 руб.; въ насъ выно дешеве, а якъ одправыты туды дали, то воно куды выгиднишъ буде.

— А вже жъ, — казавъ дали другый хазяинъ, — я маю всього 2 гектары кгрунту, и николы не визьму зъ нього меньшъ якъ 1300 карбованцивъ за рикъ, а то и бильше. Ваши хлиборобы хочъ литомъ и дуже працюють, за те зимою, мабуть, имъ ничого робити, а намъ, выноградарямъ, увесь рикъ робота. Треба дуже глыбоко выкопаты землю; а засадывшы лозою, не одынъ разъ на рикъ сапуемо, выполюемо, пидвъязуемо до жердокъ, обризуемо лыстя, поливаемо. Такъ

  1. Гектаръ — се 2 200 квадратовыхъ сажнивъ, то-б-то трохы меньше одъ 1 десятыны (2 400 кв. сажнивъ).