Сторінка:Словник української мови. Том II. Д-Й. 1927.pdf/5

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
ЯК ПОВСТАВ ГРІНЧЕНКІВ СЛОВНИК.
На підставі документів.
I.

Історію цього словника в її — скажу так — до-Грінченківську добу розповів сам Б. Грінченко в своєму широкому й докладному «Предисловии», передрукованому і в нашому виданні (див. I-й том). На-підставі писаних та устних матеріялів подає він там картину того, як почалася словарна робота, хто та хто нею клопотався, яким способом провадилась та які стадії переходила, аж поки дійшла до рук останнього редактора, що й надав словникові того вигляду, в якому він вийшов у світ р. 1908—1909. Для своєї передмови Грінченко певне використав усе, що міг здобути від людей, які здавна стояли при словарній роботі й були її живою, скажу так, історією; мало того, в оригіналі «Предисловия», що зберігся разом з иншими матеріялами, — про них опісля, — маємо деякі деталі, вписані навіть рукою В. Науменка, одного з визначних тієї живої історії членів. Історія, можна сказати, повна, перевірена колективною пам'яттю, апробована громадською контролею; до неї можна б із сучасних матеріялів, — напр., з споминів або листів хоча-б Драгоманова, — докинути деякі подробиці, але і в такому вигляді вона дає картину словарної роботи аж до її останньої вивѐршної стадії.

В иншому стані саме оця стадія. З причин цілком зрозуміливих не міг Грінченко навіть торкатись її. Він обмежився на відомостях техничної натури — про матеріял та зовнішні умови його обробки — і подав деякі підсумки. Внутрішньої сторони, себ-то — як саме дійшло до останнього редактора та як робота ця провадилася у його — ми, звісно, не бачимо тут. Тоді це була ще сучасність, з якої хоч і цікаво, та не раз-у-раз можна, слід і вільно одгортати завісу, і під такою завісою й досі перебуває та стадія роботи, що дала Україні перший словник української мови, про який мріяло й якого домагалось і коло якого працювало багато поколіннів української інтелігенції попереду.

Для нас тепер і це вже історія. Ми мусимо її знати. Мусимо виразисто уявити собі той момент, що став за кардинальний в українській лексикографії, яка поки що все ж усенька базується на Грінченкові. Без цього і вся попередня історія лишається недовершеною, недоговореною, незакінченою. Одхилити завісу з-над цієї темної стадії на підставі матеріялів, по змозі ввести в лабораторію, з якої вийшов широко відомий «Словарь української мови»,