Сторінка:Словник української мови. Том II. Д-Й. 1927.pdf/75

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Діле́тка, ки, ж. Мера хлеба, четверик. Вона свої сороківці ділеткою міряє. Федьк.

Ді́лечко, ка, с. Ум. от ді́ло.

*Діли́мок, мка, м. Делимое. Сл. Дубр.

Діли́на, ни, ж. Половица, доска в полу или в заборе.

*Діли́тель, ля, м. Делитель. Сл. Нік.

Діли́ти, лю́, лиш, гл. 1) Делить. Нам батьківщини не ділить. Ном. № 3313. 2) Сдавать карты. Ось я ділитиму, а ти здіймай. Лубенск. у.

Діли́тися, лю́ся, лишся, гл. Делиться. Як пожали вони просо, то почали ділиться, да й не помирились. ЗОЮР. II. 31.

Ділі́й, лія́, м. Выборный от общества для совершения раздела общественного сенокоса. На луках ділії ділять траву. Волч. у.

Ділі́ння, ня, с. Деление, разделение.

Ді́лний, а, е. Рабочий, занятый. Ділний час тепер. Тепер жнива, времня ділне. Лебед. у.

Ділни́к, ка́, м. Делец. Ділника і діло боїться. Ном. № 10418.

Ділни́ця, ці, ж. Рабочая женщина.

Ді́ло, ла, с. 1) Дело, работа. Діла не робиш і од діла не 'дходиш. Ном. А в черницях добре жити, діла не робити. Лавр. 46. Ді́ла не скі́льки! Немного дела. *Морд. *Ма́ти до ді́ла з ким, чим. Иметь дело с кем, чем. Сл. Нік. 2) Поступок. Добре діло вчинила на мені. Єв. Мр. XIV. 6. Терпів єси рани за діла чоловіка. Чуб. III. 16. 3) = Спра́ва. 4) Надобность, нужда. Є дільце, дядечку, до вас. Гліб. 77. До ді́ла, у ді́ло. Как следует; кстати; к делу. ХС. IV. 18. Хиба він постелеть як до діла? Де упав, там і заснув. Мнж. 8. Жупанина по коліна, пошита до діла. Мет. Так до діла, як свиня штани наділа. Ном. Отся річ до-діла. Кв. Я твоїй ненці не вгожу… Помажу комін — не біло, помию ложки — не в діло. ХС. III. 37. *Не бу́де ді́ла. Ничего не выйдет, бесполезно. Не ходи й не говори: не буде діла. Звен. у. Пальчик. Ефр. *Не підлабузнюйся, хлопче: не буде діла ніяк. Херс. Нік. *3а ді́лом. По делу. Я прийшов до вас за ділом. Крим. *5) Действие, польза. За лікарство дам і карбованця, аби було діло. Крим. *6) Произведение. Діло на п'ять розділів. Стрижавський. Berneker. Ум. Ді́лечко, ді́льце. Чом не хочеш, паняночко, ділечка робити? Нп. Хто в мене по сінечках ходив? Хто в мене ділечко поробив. Мет. 232.

Діло́ва́ння, ня, с. Забор. К. ЧР. 424. Двір у його обгорожений ділованням. Новомоск. у. Ой ти дівчино, моє мальовання, подай мені ручку через діловання. Чуб. V. 1204.

*Ділови́й, а, е. Деловой. Сл. Нік.

*Ділови́тий, а, е. Деловитый. Винн.

*Ділови́то, нар. Деловито. Винн.

*Ділово́д, да, м. Делопроизводитель. Сл. Нік.

*Діло́к, лка́, м. 1) Ум. от діл, лу. Межа, граница, раздел. Berneker. 2) Делец. Херс. Нік. Киевщ. Ефр.

Діль, лі, ж. Пучек ниток (для сетей). Стрижевск.

Дільба́, би́, ж. Дележ.

*Ді́льма = Ді́ля.

Ді́льний, а, е. Низменный.

*Ді́льник, ка, м. Арифм. Делитель. Сл. Дубр.

Дільни́ця, ці, ж. 1) Надел. Наші дільниці отам над шляхом. Черниг. у. 2) Отделенная часть для работы в поле. Черк. у. 3) Полевые ворота за деревнею на выезде (Уманск. у.), a также канава вокруг села для отделения ца́рини. Лохв. у. Слов. Д. Эварн. О. 1861. X. Св. 47. 4) Канава пограничная. *5) Лесосека. Сл. Сабалдиря. *6) Участок (трамвайный, напр.).

*Дільни́чий, а, е. Участковый. Пр. Пр.

Ді́льце, ця, с. Ум. от ді́ло.

Ді́льчий, а, е. Раздельный. Дільчий акт, реєстр, *лист. Желех. *Berneker.

Ді́ля́, пред. = Для. Бога діля.

Діляни́ця, ці, ж. Дележ. Рк. Левиц.

Діля́нка, ки, ж. 1) Половина ми́чки льну, пеньки. 2) Часть, участок, *лесосека. Сл. Турк. Ділянка в лісі. *3) Переносно: отрасль. Сл. Нік.

Дім, до́му, м. Дом. Згода дім будує, а незгода руйнує. Ном. № 3280. Бо́жий дім. Церковь. Чужі, брате, сестри з дому Божого йдуть. Макс. (1849). 10. До-до́му. Домой. Ум. Дімо́к, до́мик, домо́к, до́мичок, домо́чок. Мав собі