Сторінка:Софія Русова. Мої спомини. 1937.pdf/127

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Заньковецька, і на півдії завіса спускається. Побігли за куліси журналісти, репортери. Заньковецька вперлась: »не можу грати, не буду грати, хто сміє ображати артистку в найдраматичніший момент її гри!« Публика першого ряду — до Нікітіна: »підіть, попросіть вибачення«. Довго ні та, ні друга сторона не поступалась: »Та йдіть, каже Нікітіну один з його приятелів, а то ж завтра в газету попадете!« І голова губерніяльної управи пішов за куліси просити вибачення у нашої артистки.

Другий член управи Андрієвський, вже сивий, гарний маляр, більше цікавився ріжними пейзажами, ніж дорученими йому справами народньої освіти, що провадив фактично Волошин, який, скільки можна було, українізував тогочасні земські книгарні й книгозбірні.

Скоро вся Херсонщина була схвильована новиною: цар Олександер III намірився проїхати через Херсонщину на Одесу. От і заметушилося начальство. Всіх піднадзорних почали висилати з великих міст. Все, що тільки мало якийнебудь далекий звязок із революційними партіями, все тремтіло серед оргії сваволі начальства. Генерал-губернатор Рооп хотів вислужитися при цій нагоді, хотів показати, як підвладне йому українське населення пройняте почуттям вірности владі. Всі волосні старшини місцевостей, де мав проїздити цар, мали виходити йому назустріч з хлібом-сіллю.

Олександер Ол. познайомив мене з великим землевласником Херсонщини Скадовським. Його маєток Білозерка лежав над плесом річки Кошової, яких 12 до 15 верстов від Херсону. Георгій Львович був дуже освіченою людиною і особливо любив музику та археольоґію. Археольоґія зблизила його з Олександром, а музика — зо мною. Скадовські жили з чудовому розкішному домі великою родиною, — два брати й дві сестри. Молодший брат Микола Львович був досить добрий віолончеліст, а скрипака запрошували завжди з Херсону. Скільки ми переграли в такому складі тріо та квартетів Шумана, Бетховєна, Моцарта! Грали ми часто до пізньої ночі, Олександер співав із моїм супроводом і з віолончелєм. Приїздила до них видатна пяністка, наша чернигівська землячка, Наталя Калиновська. Вона чудово виконувала Шумана і Шопена. Іншим разом цілі дні присвячували музиці. Скадовські приси-