Сторінка:Стара і нова Україна (Шаповал, 1925).djvu/22

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

На еміграції в Чехословаччині є три вищі школи. Університет (без студентів), Господарська Академія (500 студентів з чеськими стипендіями) і Педагогічний Інститут (200 студентів-стипендіятів). Разом понад 130 осіб професури (професорів, доцентів, лекторів, асистентів і т. п.), 700 студентів, опріч того на чеських вищих школах більше 1000 Українців стипендіятів.

Господарську Академію і Педагогічний Інститут організували ми (Український Громадській Комітет), а Університет — група професорів-галичан. Університет, що дає притулок до 40 особам професорського складу, цим грає позитивну якусь ролю, але лихо в тім, що на цім Університеті нема стипендій для студентів і тому Університет має якийсь плятонічний характер: університет є, а студентів нема. Швидче, якась демонстрація, а не університет!

Для витворення вищешкільної літератури і науки ми створили Український Громадський Видавничий Фонд, який до тепер вже видав з 16 книг, яких у нас ще не було. Ви читали оповістки Фонду і тому знаєте, що видано, а що має бути видано. Фонд склався з вкладок позичок Українців, що справді хочуть своєї вищешкільної літератури (щось 70 тисяч чес. кор.) та Чехи допомогли трохи (раз дали 100.000 кор. чес. і ще дадуть стільки ж).

Далі. Університет має два неповних факультети (філософічний і юридичний), Господарська Академія — три: економічний, агрономічно-лісовий та інженірний, Педагогічний Інститут — три: літературно-історичний, математично-природничнй і музично-педагогічний. З цього бачите, які фахи заступлені і яку вони історичну ролю грають: це перші в нашій історії спроби широкої українізації науки, підготовки наукових сил з ріжних фахів, підготовки наукової літератури.