Сторінка:Стара і нова Україна (Шаповал, 1925).djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ности реаліст-революціонер має інтегральну програму — культурну, політичну і господарську — і вміє бачити способи її постійного здійснення і поширення. Діяльністю реалістів наповнюється історія кожного поневоленого народу, на ній росте його відродження і визволення. На ній зростає і зросте українське відродження визволення.

Це власне і є Нова Україна.

 

 

Нова Україна — це передовсім ті члени нашого народу, шо усвідомлюють історичну добу, яку переживаємо, і її чергові завдання. Усвідомити історичну добу значить:

а) вивчити і зрозуміти соціяльну структуру всього населення України: складові частини і групування суспільства: національні, класові, політичні, професійні, релігійні і т. п., зрозуміти рушійні сили кожної групи, механику і динамику відносин між групами і степень культурного та техничного самоозброєння кожної групи і здібність її до боротьби і успіхів.

б) усвідомити, яке місце в загальній соціяльній структурі займає український народ і його окремі складові частини, в порівнанні їх з групами, що проти українського народу в цілому і в його частинах орудують;

в) порівнанням і вивченням означити розмір всіх антагоністичних і солідаристичних змагань в цілому суспільстві і в українській його частині.

г) означити в чім є залежність українського народу від инших народів, а в чім нема тієї залежности, цеб то означити, чого бракує українському народові в цілому і в його групах; чого бракує абсолютно (в залежности від розміру потреб нашого народу і його складових частин) і релятивно (в порівнанні з задоволенням аналогічних потреб у противника).

д) з цього вияснити і означити, в якому