Сторінка:Стара і нова Україна (Шаповал, 1925).djvu/9

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

розмірі і якими засобами може український народ сам задовольняти свої потреби, а які потреби його задоволяє противник і що за те бере і що бере поверх того; вияснення цього дасть нам програму чергового будівництва (відповідного силам), цеб-то програму реальної політики на сьогодня, а також програми ближчих завдань завтра і після-завтра.

є) порівняти, що ми маємо, що можемо в ближчий час мати і чого нам треба для остаточної мети; тоді побачимо, який шлях перед нами для реального суспільного будівництва, що все в цілому має мету створення внутрішно-самостійного національного суспільства.

ж) означити сили противника і свої для доцільної боротьби, котрою усувати перешкоди на шляху свого суспільного будівництва; позитивна мета: створити своє незалежне господарство, культуру, технику — загалом суспільство; негативна — боротьбою усувати противника аж до повного визволення від його; суспільне будівництво — наша мета, боротьба — засіб для досягнення мети.

От власне, шо значить усвідомити історичну добу і її завдання. Нова Україна є програма суспільного будівництва, організації мас і масової боротьби. Нова Україна — селянство, робітництво і трудова інтелігенція, що усвідомлює собі солідарність своїх інтересів з трудовою більшістю надії. Нова Україна — це поневолена нація, що займає в соціяльній структурі на Україні місце трудових класів, поневолених політично, соціяльно, національно, культурно і господарськи.

Нова Україна — це та частина народу, що усвідомлює собі становище українського народу в цілому і в його частинах і змагається зорганізувати трудову більшість нації до суспіль-