Сторінка:Степан Рудницький. Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії. 1923.pdf/173

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

нещаслива японська війна й перша революція, зліквідована так безоглядно і безтактно.

Розглянувши тим робом політично-ґеоґрафічні можливости, які вийшлиб із відбудовання одноцільної російської держави, обговоримо зараз ці можливости, що вийшлиб по повстанні української держави в етноґрафічних границях.

Російська імперія осталаб також по відділенню України й инших національних держав велитенською державою з поверх 20 міліонів кв. км. простору й поверх 100 міліонів населення. Та вона втратилаб головні основи й причини своеї експанзійної політики на довгі часи. З Україною тратить Росія ціле запілля Чорного моря й кавказького істму, яке було виразною випадовою позицією проти Середземного моря й Передньої Азії. Вже ця обставина зробилаб експанзію Росії в цих напрямках і областях неможливою.

Напір на східню Персію, Арабське море, Індію був би теж майже неможливий з огляду на вище згадану лиху базу на Закаспійщині. Та не найменше важне це, ще ставши по віках знов національною державою, Росія змінилаб своє лице дуже основно. Велитенська й багата та сувора своєю природою державна територія, яка її осталаб, вимагала би довгої й основної