Перейти до вмісту

Сторінка:Сулятицький П. Нариси з історії революції на Кубані. 1926.djvu/107

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

з забайкальцями чи приморцями. Треба було подбати про скорочення того «берега» і обмежетися спілкою Кубанського Війська з найблизчими територіяльно козацькими Військами. Війська Терське та Донське — сусідні, — отже треба в першу чергу об'єднатися з ними. В «Єдиній Неділимій Федеративній Росії» «штат», утворений з земель трьох козацьких Військ матиме певне не аби-яке значіння в житті держави і зможе відогравати не аби-яку ролю при утворенню державного ладу. Адже ж силами трьох Військ можна не тільки «дати раду» городовикам, що живуть на території трьох Військ, а й завести «правний лад» у цілій Росії, а, головне, Кубань, звязана козацьким союзом, не відірветься від Росії і не приєднається до України, коли б останній і пощастило вибороти свою незалежність.

Для утворення такого об'єднання Військове Правительство і послало хорунжого І. Л. Макаренка, апостола ідеї південно-східнього союзу, на Дон, щоб привернути і донське козацтво до утворення «штата» з козацьких земель[1]. Донці були упертими авотномістами і жахалися федерації, тому вони ставилися до думки поділити Росію на «штати» вороже; проводирі їх визнавали, що Дон має історичне право лише на «автономію» (військову самоуправу), і І. Л. Макаренкові треба було довести їм, що організація козацького «штату» не тільки не загрожує «единству Россіи», а може спричинитися до скріплення сил козацтва, а значить, і Росії.

Донський Військовий Круг, Вислухавши реферат Макаренка, про організацію союза козацьких Військ — Донського, Кубанського, Терського, з можливим приєднанням до нього Астраханського та, Оренбурзького, горців Кавказу і кочуючих народів Ставропольщини та Астраханщини, і довідавшися від нього, що на Кубані та Тереці питання про утворення зазначеної спілки вже вирішено позитивно, доручив Донському Військовому Правительству взяти участь у конференції в цій справі і делегувати представника від Донського Війська в союзний орган, що має бути утворений, а також ухвалив просити майбутній союзний орган розробити до Російських Установчих Зборів проект управи, котрий забезпечував би право національностей і великих побутових груп у сфері місцевого законодавства, заховував би непорушним тісний звязок союзних земель з Росією та не нищив би єдности і сили її.

У другій половині вересня (22–24) в Катеринодарі відбулася перша конференція представників козацьких Військ. Конференція

  1. Власне ця ідея не була новою. Р. 1906 російська партія с.-р. в одній з брошурок видавництва «Донская Рѣчь», висовуючи проект «основного закона о землѣ», пропонувала утворити з Дону, Кубані, Астраханщини, Ставропольщини, південної частини Саратовської губ., західньої частини Уральської обл. і північної частини Тереку — «Юго-Восточную Область» з адміністративним центром в Новочеркаську. А професор К. А. Фортунатов в своїй книжці «Національныя области Россіи», що вийшла того ж року, радив утворити з Дону, Кубані, 2-ох округ Тереку, Астраханщини, Ставропольської та Чорноморської губ. — Козацький штат (див. Г. С. Сватиков, «Россія и Донъ»).