Сторінка:Сулятицький П. Нариси з історії революції на Кубані. 1926.djvu/184

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

чися чистеньким, вірним союзникам, незаплямованим ніякими зносинами з ворогами й зрадниками, одержувати все потрібне через Донського Отамана. Хай той каляє собі руки знайомством з людьми, які йому, Денікинові, не компанія, а він хоч з цього матиме користь, коли не можна розпоряджатися всім Доном. (Як свідчить бувший представник німецького командування на Дону, майор Кохенгаузен[1], Добр. Армія дістала від німців через кубанців 20.000 карабінів і 10.000.000 набоїв, а Краснов одержав від них зброї й всякого військового майна на 150.000 душ. За даними ж полк. Добриніна[2], кількість вояків в Донській Армії не перевищувала 52.500 душ).

Ставши істориком, Денікин тепер пише: «Навряд чи історія з точки погляду російської національної ідеї осудить ген. Краснова за те, що він р. 1918 визнав Донщину «невоюючою» проти німців стороною, скористувався забезпеченням німцями західніх кордонів области й набував за їх посередництвом військові запаси бувшого російського південно-західнього фронту. В тодішньому положенню Донщини иншого виходу не було»[3].

«Ген. Денікин», оповідає Краснов, «хотів, щоб Військо Донське було Донською Областю, з де-якою автономією; він не погоджувався визнати Донську Армію, але бажав мати донські полки там, де вони будуть потрібні; він рішуче йшов до того старого режиму про який в обставинах сучасного менту Отаман не міг і заїкнуться, і Денікин став в ворожі відносини до Отамана, вважаючи його головним винуватцем шовіністичної політики Дону. Але поки у Донського Отамана на фронті була 60.000 армія, а у нього вкупі з кубанцями нараховувалося 12.000, поки все постачання йшло через Донського Отамана, що взявся бути посередником між Україною й німцями з одного боку, й Добр. Армією з другого, Денікин мовчав».

Зате не мовчали добровольчі офіцери, які поділяли відносини свого начальства до Дону. «Що таке було Всевелике Військо Донське для офіцера Добр. Армії? Донська область, Донська губернія — і більш нічого. Козаки — четверті полки кавалерійських дивізій, штабна кіннота, захист обозів і конвой — словом, презирливо-ласкаве — «казачки»[4]. Маючи на Дону притулок, офіцерство не вважало себе будь-чим зобов'язаним, поводилося нечемно, нікого й нічого не соромлячися. Утворюючи само п'яні бешкети, воно глузливо прозвало «Всевелике Військо» «всевеселим».

Донці з свого боку не милували добровольців[5]. Коли один добровольчий полковник почав докоряти за зносини з німцями, то командуючий Дон. Армією ген. Денісов відповів, що, маючи територію

  1. «Протибольшевицький рух в південній Росії». Берлін, тижневик «Die Woche», 1919 р., № 40.
  2. «Борьба съ большевизмом на югѣ Россіи». Прага, 1921, ст. 111.
  3. Деникинъ, т. III, ст. 66.
  4. Красновъ, Там же, ст. 204.
  5. Констатуючи факт ворожого відношення козаків до добровольців, ген. Денікин каже, що «для такого відношення були підстави в поведінці частини добровольчого офіцерства: в їх нескромній самооцінці, в напівпризирливому відношенню до донських частин, нарешті, в настирливих вихвалках монархічними ідеями» (т. III, ст. 125).